Kraken

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

Z Wielkiej Biblioteki Cesarskiej
Dział XXX Potwory i Bestie.
Stronica 100
Gatunek: Kraken
Rycina


„Pod grzmiącą, huczącą powierzchnią, w przepastnych głębinach morza śpi Kraken swym snem pozbawionym snu. Wokół jego ciemnego kształtu migoczą chybotliwe światła… Olbrzymie, tysiącletnie gąbki puchną wokół, a miliony ośmiornic wynurzają się ze swych przecudnych grot w głębinowym świetle, ogromnymi mackami bijąc w zielonkawy bezruch. Kraken spoczywa tam od wieków i będzie spoczywał wiecznie, tucząc się wielkimi morskimi robakami, aż do chwili, gdy ogień Ostateczny nie ogrzeje przepaści. Wtedy, aby ukazać się raz jeden ludziom, rycząc wypłynie na powierzchnię, gdzie dokona żywota...”

fragment prozy „Kraken Pan Morza”. Autor nieznany.

1. Opis wyglądu:
Kraken to morski potwór o kształcie zbliżonym do wielkiej ośmiornicy czy kałamarnicy. Bestie te mają barwę od ciemnoczerwonej do jaskrawo żółtej, co zależy zapewne od głębokości na jakiej żyją, a im bliżej morskiego dna, tym kolor jest ciemniejszy. Długość jego ciała (wraz z mackami) wynosi do 20-30 m., a ciężar może osiągać nawet do 20 ton. Z tułowia Krakena wyrasta kilkadziesiąt macek pokrytych ssawkami, którymi sprytnie chwyta okręt, miażdży pokład, roztrzaskuje żagle i wybija potężne dziury w łupinach, po czym wystawia na powierzchnię swą przerażającą paszczę. Przypomina ona wielki rogowy dziób najeżony ostrymi kłami na kształt kolców. Paszcza bestii ma około metra szerokości i jest tak szeroka, że złapani mackami bestii marynarze mieszczą się tam swobodnie i nie ma już dla nich żadnego ratunku. Efektu grozy dodają olbrzymie oczy, które świecą się na jaskrawo czerwono, dzięki czemu mogą bardzo dobrze widzieć w ciemnościach głębin morskich.

2. Występowanie i zwyczaje:
Kraken jest stworem, który dość rzadko napada na okręty pływające wśród brzegów, atakuje zaś intensywnie statki, które nieopatrznie wypływają na pełne morze. Potwór najczęściej przełamuje statek w pół, a następnie wciąga go w głębiny, zabawiając się, a potem pożywiając tymi, którzy zdołali jeszcze ocaleć. Jak powiadają bowiem stare księgi, stwór ten najczęściej spoczywa gdzieś w mrocznych głębinach, polując na podobne sobie poczwary i plugawie mnożąc się ku chwale mrocznych sił. Lecz tak naprawdę nikt nie wie, skąd owe monstrum się wzięło, jednego badacze i uczeni są pewni, że Kraken jest strażnikiem Morza Światów. Opowieści piratów i marynarzy o miejscach, gdzie dane im było ujrzeć morskiego kolosa, mogą snuć przypuszczenia, że jest więcej niż jeden osobnik. Znaleźli się i tacy, którzy przyglądali się pojedynkom krakenów z lewiatanami i smokami morskimi, czy też widzieli kilka osobników w okolicach wysp wulkanicznych na bardziej płytkich wodach. Przypuszcza się, że to właśnie tam kopulują i wydają na świat młode. Zabicie potwora nie jest wcale prostą sprawą, ponieważ jest bardzo silny, a zarazem wytrzymały, a raz zaatakowany przez niego statek nie ma żadnej szansy na przetrwanie.
Na koniec trzeba też wspomnieć o bardzo istotnej sprawie, otóż monstrum wydziela czarną i gęstą jak smoła ciecz, która utrudnia okrętom pływanie i odstrasza morskie monstra. Powoduje także to, że morze w tym miejscu jest bardziej czarne i mroczne, to zaś sprawia, że nawet mało wprawne załogi trzymają się od takich miejsc z daleka, by czasami nie spotkać się twarzą w twarz z potworem. Tylko gapiostwo majtków powoduje, że od czasu do czasu słychać koleją smutną opowieść o zaginionym bez śladu statku.

Autor: Inka

Wróć do strony głównej