Kłujec

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

Z Wielkiej Biblioteki Cesarskiej
Dział XXX Potwory i Bestie.
Stronica 12
Gatunek: Kłujec
Grupa: I zwierzę
Rycina:


1. Opis wyglądu:
Kłujec to latający stwór żywiący się krwią. Brunatno ubarwiony jest mało widoczny na tle lasu, którego jest mieszkańcem. Posiada cztery błoniaste skrzydła o półmetrowej rozpiętości, dzięki którym może latać ze sporą prędkością i sprawnie manewrować między konarami drzew. Z owadziego korpusu wyrastają cztery pazurzaste łapy, służące do walki, przytrzymywania ofiar i chwytania się gałązek w czasie odpoczynku. Jednak jego główną bronią jest długi i ostry dziób, którym atakuje ofiarę wbijając się głęboko w tkanki miękkie. Usadowiony jest na niewielkim łbie, zajmując spory jego obszar. Górna część czaszki pokryta jest naroślami skórnych fałd a poniżej ich granicy, widnieją malutkie, żółte ślepia bestii. Szczęki są dość szerokie i rozbudowane, uzbrojone w dwa pionowe kiełki, wyrastające z dolnej żuchwy. Skóra monstrum jest cienka i nie daje zbytniej ochrony przed atakami mechanicznymi czy magicznymi. Wygięty, krótki ogon swobodnie zwisa podczas lotu, a podczas snu owija się wokół gałęzi drzew, zabezpieczając przed upadkiem i uszkodzeniem delikatnych skrzydeł.

2. Występowanie i zwyczaje:
Kłujec zamieszkuje lasy tropikalnych wysp Fallathanu. Nocą chroni się przed drapieżnikami w gęstwinach wyższych partii dżungli a w dzień rusza na żer. Atakuje duże zwierzęta roślinożerne, wczepiając się w nie swymi szponami a kłujący, twardy „nos” wbija w ciało ofiary powodując obfite krwawienie. Gdy zwierze wierzga aby strącić napastnika, potężny uścisk kończyn latającej pijawki umożliwia spokojne ucztowanie .Wypływającą z rany juchę spija dopóki nie napełni swego brzucha, wówczas gwałtownie odrywa się i szybko odlatuje by nie narazić się na atak wściekłego stwora, na którym właśnie pasożytował. Najedzony chowa się na kilka dni nim strawi pokarm i znów wyruszy na łowy. Istoty humanoidalne atakuje rzadko gdyż nie pasują do profilu jego ofiar: mogą zbyt łatwo zerwać z siebie natrętnego kłujca, jednak może uprzykrzać się komuś jadącemu konno (czy na jakimkolwiek innym wierzchowcu). Niepokojony będzie starał się uciec od napastnika wykorzystując swoją szybkość i umiejętność latania. Doprowadzony do ostateczności postara się pokłuć agresora czym może doprowadzić nawet do kalectwa czy śmierci gdy tafii na kogoś nie odzianego w odpowiedni pancerz. Kłujce są obojnakami, każdy osobnik jest zarówno samcem i samicą i po kopulacji obydwa składają kilkanaście jaj niewielkim gnieździe w koronach drzew. Opiekują się wyłącznie jajami, po wykluciu się młodych zostawiają larwy samym sobie. Świeżo wyklute kłujce przypominają długie i cienkie gąsienice żerujące na liściach drzew. Po dwóch miesiącach zwijają się w kulkę i otaczają się kokonem gdzie przechodzą metamorfozę w dorosłego osobnika. Odżywiając się rosną rok by otrzymać odpowiedni rozmiar. Po tym czasie zdolne są do rozrodu. Żyją nawet dziesięć lat. Wbrew wyglądowi i zachowaniu sugerującemu raczej owadzią inteligencję są to istoty całkiem zmyślne a przy pewnym wysiłku ze strony posiadacza dają się udomowić (chociaż pewne problemy sprawia ich karmienie). Popularne bywają zwłaszcza wśród szamanów i wodzów prymitywnych ludzkich plemion z tropikalnych archipelagów. Bywa narzędziem egzekucji na schwytanych wrogach i swoistym żywym rytualnym nożem który upuszcza krew zwierząt dla bogów by ci spojrzeli łaskawym okiem na plemię. Schwytanie sprytnego zwierzęcia jest również sprawdzianem dla plemiennych wojowników. Prestiżem cieszą się ci zdolni złapać tą bestię gołymi rękoma.

3. Specjalne zdolności:
Latający - Kłujec potrafi szybko latać i całkiem sprawnie manewrować. Niełatwo jest go złapać.
Cios śmierci - Długi i wąski dziób przy sporej dozie szczęścia (dla kłujca) może przedostać się przez szczeliny w zbroi (zwłaszcza w kolczudze) i przebić serce lub inny wrażliwy narząd. Może nawet zaatakować otwory w hełmie pozbawiając ofiarę wzroku.

Autor: Caded

Wróć do strony głównej