Formit

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

Z Wielkiej Biblioteki Cesarskiej
Dział XXX Potwory i Bestie.
Stronica 6
Gatunek: Formit
Rycina

 


1. Opis wyglądu:
Głowa stworzenia wyróżnia się wielkością na tle reszty jego ciała. Osadzone w niej duże, żółte oczy doskonale widzą pod wodą. Niewielka narośl, znajdująca się w miejscu gdzie zwykle występuje otwór gębowy, służy do wytwarzania drgań, używanych przez formity do porozumiewania się. Drgania te rozchodzą się w wodzie i są odbierane przez inne osobniki całym ciałem. Potwór posiada silne łapy zakończone trzema, zdolnymi przebić nawet dno drewnianej łodzi, palcami.
Jego tułów przechodzi w długi ogon. Ten giętki, składający się z ułatwiających pływanie segmentów, narząd może służyć także do chwytania i więzienia ofiar pod wodą. Stwory dorastają nawet do 1,5 metra długości, a ich waga wynosi siedem do dziesięciu kilogramów. Formity są brudnozielone, tu i tam pokryte szarymi plamami, ułatwia to im maskowanie w środowisku wodnym.

2. Występowanie i zwyczaje:
Stworzenia te są istotami wyłącznie wodnymi, występują przy brzegach mórz, w jeziorach, a nawet niezbyt rwących rzekach. Pożywiają się wchłaniając wodę przez niewielkie pory umieszczone w skórze, następnie odsączają z niej składniki odżywcze. Część wody zostaje zużyta do podtrzymania procesów życiowych, a reszta wydalana jest przez skórę. Formity zamieszkujące oceany potrafią odsączać i wydalać sól, dzięki czemu mogą bezpiecznie żyć w morskiej wodzie. Stwory rozmnażają się składając podczepiane do leżących na dnie obiektów jaja, które następnie samiec oblewa mleczkiem. Jednorazowo składanych bywa od 50 do 100 jaj, pozostawianych przez stwory samym sobie, przez co większość pada łupem żerujących przy dnie stworzeń. Bestie te żyją w stadach, poruszając się zwykle nocą, rankiem i wieczorem oraz podczas pochmurnych dni. Świeżo wyklute formity tworzą nowe stado wraz z innymi ze swego miotu. W stadzie często dochodzi do walk o pozycję dominującej istoty, przewodzić może zarówno samiec jak i samica, dla nich ważne jest tylko, by była to istota najszybsza, najokrutniejsza i najsilniejsza. Każdy stwór dąży na szczyt hierarchii, wiedziony swym instynktem, przez co do krwawych, zawsze kończących się śmiercią jednego z uczestników walk, dochodzi bardzo często.
Podejrzewamy, że istoty te są wynikiem eksperymentu wyjątkowo chorych umysłów. Jaki bowiem byłby inny powód, by zwierzęta tak samowystarczalne obdarzać tak niszczycielską, okrutną naturą? Objawia się ona szczególnie podczas spotkań międzygatunkowych. Formity uważają przedstawicieli innych gatunków za agresorów, chcących się nimi pożywić, bądź odebrać im ich terytorium. Dlatego też bezwzględnie atakują, podobne i większe od siebie stworzenia, by temu zapobiec. Walcząc przebijają ofiarę swoimi długimi, mocnymi palcami oraz oplątują ogonami, ściągając na dno i dusząc.
Często zdarzały się ataki na niewielkie łodzie oraz pokonujących brody, bądź kąpiących się przedstawicieli ras rozumnych, dlatego od dawna potwory te są wytrwale tępione, często urządza się na nie specjalne polowania, łapiąc je we wzmocnione sieci i wyciągając na brzeg, gdzie szybko giną. Wydaje się, że w bezpośrednim starciu nie mamy szans, jednakże pojedynczy osobnik nie jest zbyt potężny. Prawie każdy jest w stanie bez trudu przeciąć stwora, bądź skręcić mu kark, odnosząc jedynie lekkie rany. Gorzej jeśli walczymy z całym stadem, lecz taka sytuacja w dzisiejszych czasach nie zdarza się często z powodu wspomnianych wyżej działań, które prawie wypleniły formity z zamieszkałych terenów. Jednakże na obszarach niezbadanych wciąż występują duże ilości tych bestii, a ich stada czasem napływają niczym plaga szarańczy, by gnębić mieszkańców Fallathanu.

Autor: Nereus

Wróć do strony głównej