Winorośl amarthyjska

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Winorośl amarthyjska, zwana również lodową ze względu na kolor owoców, które wydaje oraz kraj pochodzenia - Amarth nie jest odmianą, którą można spotkać w przydomowych ogródkach. Roślina to została bowiem wyhodowana przez magów stacjonujących w Aurei i rośnie jedynie w jej Ogrodach. Dzięki magii, której została poddana podczas eksperymentów, uzyskała ona nietypowy dla swojego rodzaju wygląd i właściwości. Na zdrewniałej łodydze, która potrzebuje odpowiedniej podpory, by móc swobodnie się rozrastać, wyrastają czepne wąsy oraz z pozoru kruche, lekko opalizujące liście o niezwykłej, błękitno-fioletowej barwie. Drobne, świetliste kwiaty tego pnącza o dziesięciu perłowo-białych płatkach układają się w kielich, z którego wychylają się trzy pręciki i słupek. Delikatnie fosforyzujące owoce o podobnym zabarwieniu, jak i liście, wydaje w cyklu pięciomiesięcznym. Są one niewielkie i kuliste, mają pięć niewielkich pestek o kształcie łzy okrytych miękkim miąszem i twardawą skórą. Świeże grona o lekko cierpkawym smaku rzadko kiedy trafiają na stół amarthyjczyków. Częściej są one zamrażane (nabierają wtedy słodyczy) lub przetwarzane na lodowe wino "Dobrodziejstwa Aurei". Winorośl amarthyjska jest odporniejsza na niższe temperatury.

3. Sposób przechowywania:
Świeże owoce należy przechowywać luzem w chłodzie w suchym pomieszczeniu. Natomiast odpowiednio zamrożone trzeba przechowywać w szczelnych pojemnikach w niskich temperaturach nie dopuszczając tym samym do ich rozmrożenia.

4. Trwałość:
O ile są odpowiednio przechowywane świeże owoce można jeść do miesiąca po zerwaniu ich z pnącza. Mrożone można magazynować nawet i do roku.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Zarówno świeże, jak i mrożone owoce należy zjeść.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Zjedzenie zarówno świeżego, jak i zmrożonego owocu odświeża oddech.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Nie dotyczy.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Nie dotyczy.

Autor: Rhahn ar`Kha

Wróć do strony głównej