Nargile

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina – Nargil

2. Opis:
Dorosłe nargile dorastają do dwóch metrów, wyglądem przypominając ogromne grzyby. Ich korony o parasolowatym kształcie mają zgniłozielony kolor, gdzieniegdzie przechodzący w brąz, podobnie jak pnie, które dodatkowo ociekają gęstym, przezroczystym śluzem. Śluz jest szkodliwy dla zdrowia, jego dotyk powoduje oparzenia skóry. Każde drzewo całorocznie rodzi soczyste owoce. Są to małe, szare kulki o słodkawym smaku, w dotyku bardzo miękkie i śliskie. Powszechnie znanym faktem jest, że owoce nargili mają narkotyczne właściwości.
Rośliny te występują jedynie na terenach bagnistych i nie są zbyt częste, chociaż ich szczególnie duże skupisko zaobserwowano na brzegach Merka verne' w okolicy Leithii, mniej więcej od czasu, kiedy kompleks budynków nieopodal zaanektowano na Gildię Alchemików.

3. Sposób przechowywania:
Owoce nargili zbiera się i wyciska z nich sok oraz miąższ, które można przechowywać w każdej temperaturze, w zamkniętych naczyniach.

4. Trwałość:
Sok i miąższ nadają się do dodawania do mikstur alchemicznych zanim zaczną się psuć, co dzieje się mniej-więcej po dwóch tygodniach, chyba, że trzymane są w zimnie, co może wydłużyć ich zdatność.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Same owoce można jeść na surowo, można też wypijać sok i zjadać miąższ, częściej jednak owoce nargili używane są jako składnik alchemiczny.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Śluz powoduje oparzenia, niezbyt groźne, a jednak bolesne.
Owoce nargili same w sobie mają nieco narkotycznych właściwości – pobudzają organizm, dostarczają mu nowych sił. Jest to działanie bardzo słabo odczuwalne, chociaż częste i popularne wśród młodych mieszkańców mokradeł, których organizm nie potrzebuje tylu bodźców, co organizm dorosłego człowieka.
Znacznie lepiej używać owoców nargili jako składnika mikstur, ponieważ jego dodanie zwykle skutkuje wzmożeniem i przedłużeniem działania poszczególnych składników danej mikstury alchemicznej.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Od momentu wprowadzenia do organizmu. Zjedzenie jednego owocu działa mniej więcej przez godzinę, natomiast działanie mikstury mającej w składzie nargile może utrzymywać się nawet przez dobę, w zależności od ilości składnika i jego stosunku wobec innych składowych mikstury.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Po zetknięciu ze śluzem zachowywać się jak w wypadku zwykłych oparzeń.

Autor: Klariel

Wróć do strony głównej