Mak Pustynny/Rumień Pustynny

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Kwiat, który znany jest chyba większości istot w tym Sferrum. Rośnie na terenach żyznych, o bardzo dużym nasłonecznieniu, głównie w okolicach oaz, gdzie gleba jest odpowiednia dla roślin zielonych. Miejsca o większej wilgotności, niż te, jakie spotyka się na półpustyniach lub pustyniach nie są preferowane z racji (nieco irracjonalnie dla rośliny) za dużej ilości wody, dlatego też roślina nie przyjmuje się tam. Uwielbia za to wszelkie tereny pustynne i półpustynne, stąd i jego nazwa - Rumień Pustynny. Przyjmuje się w okolicy oaz i strumieni, ale nie w bezpośredniej ich bliskości. Pola Rumienia jednak dla zbłądzonego wędrowcy wyznaczą miejsce, w którym uda mu się odpocząć. To roślina jednoroczna. Łodyga krucha, pokryta delikatnymi kolcami przypominającymi nieco te, jakie okrywają pokrzywy, osiąga wysokość nawet do 100 cm (przeciętnie około osiemdziesięciu), a wieńczy ją duży, różowy kwiat o opadających płatkach i charakterystycznie fioletowym wnętrzu okalającym pręciki, kwitnący wczesnym latem, przez zaledwie dwa miesiące. Liście makowe wyrastają wprost z łodygi, długie, lekko pofalowane. Owoce pojawiają się pod koniec lata, przybierając kształt dużych, niemal idealnie kulistych torebek, które na szczycie pod wpływem wysuszenia otwierają się, rozrzucając małe, czarne, nerkowate nasiona. Mleczny sok, wytwarzany przez roślinę przez cały okres wzrostu, aż do powstania dojrzałej makówki, jest cenną substancją odurzającą. Może być zbierany przez nacięcie główki makowej. Ten drobny szczegół, odróżniający go od zwykłego maku, nie wydzielającego tego rodzaju soku, sprawia, że często naraża się życie i zdrowie tylko po to, by zdobyć kilka cennych grudek do palarni opiumowych lub na własny użytek.
Makówki znajdują szereg zastosowań – świeże, zielone, służą do produkcji narkotyku o nazwie Pocałunek Luminosa. Dojrzałe nabierają intensywnie granatowej barwy, i wyraźnie „grzechoczą” zdradzając w sobie zawartość nasion. Same nasiona, o charakterystycznie słodkawym smaku, po wydobyciu z makówki – co nie nastręcza problemu, zwieńczenie owocu otwiera się samo, wystarczy też je wyłamać, by dostać się do środka – służą w kuchni jako nadzienie do ciast, potraw mącznych oraz ogólnie, jako przyprawa, zależnie od potrzeb. Można je przekształcić również w cenny i drogi olej. Brązowo-złota, tłusta substancja o wyraźnie orzechowym posmaku sprawdza się doskonale w kuchni. Odparowana, nabiera gęstości i wyraźnej lepkości – nadaje się zatem jeszcze lepiej niż w kuchni jako smar, który pozostaje na swoim miejscu długo i skutecznie umożliwia płynne działanie elementów wymagających możliwości ruchu. Problem jednak stanowi wydobywanie oleju makowego: z pół kilograma nasion powstaje zaledwie 150 ml oleju. Resztki pozostałe po tłoczeniu oleju świetnie sprawdzają się jako pasza.

3. Sposób przechowywania:
Kwiaty po ścięciu zachowują trwałość do 2-3 dni. Wysuszone i nieotwarte makówki nabierają jasno-brązowej barwy, w przypadku przechowywania w suchym i pozbawionym wilgoci miejscu potrafią przetrwać nawet kilka lat. Nasiona przechowywać w zamkniętym naczyniu, olej w odpowiednich amforach, butelkach lub garnczkach.

4. Trwałość:
Suche ziarno nie posiada specjalnych wymagań odnośnie przechowywania i trwałości – wyjątkiem jest nadmiar wilgoci. W takich wypadkach mogą gnić i pleśnieć, nie nadając się do spożycia. Olej trzymany we względnie ciemnym i chłodnym pomieszczeniu może być przetrzymywany do roku.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Spożycie nasion zarówno w potrawach jak i suszonych. Olej traktowany jako uzupełnienie posiłków.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
W przypadku soku – patrz Pocałunek Luminosa. Napar z łyżki nasion makowych na pół kubka wrzątku pomaga przy uporczywym kaszlu, chrypce, anginie, kolkach jelitowych i biegunce u dzieci.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
W przypadku soku – patrz narkotyk. Napar zaczyna działać w przeciągu godziny, w zależności od nasilenia objawów i istoty, jakiej trunek się podaje. Spożycie suchych lub przetworzonych nasion – nie dotyczy.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Nie dotyczy.

Autor: Tishtry

Wróć do strony głównej