Lotosik Świetlisty

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: roślina

2. Opis:
Lotosik Świetlisty jest kwiatem pochodzącym z Archipelagu Siedmiu. Roślina ta rośnie w niezbyt głębokich zbiornikach wodnych. Długość jej łodygi może wynosić do 1,5 metra. Okres wzrostu wynosi około pół roku. Zakorzenia się w piaszczystych glebach słodkich wód. Kwiat żeński jest koloru granatowego i ma słupek wysokości ok 2,5 cm, zaś męska jego odmiana ma barwę granitu i siedem pręcików. Niezwykłą cechą tej rośliny jest jej nektar, ponieważ wytwarza światło, które powstaje w wyniku reakcji chemicznej. Jest to zimne światło, nie oddające ciepła. Dzięki tej umiejętności, kwiat wabi do siebie nocne owady. Co więcej, z nektaru można także uwarzyć eliksir utwardzający przedmioty wykonane z żelaza, np. broń. Z jednego kwiatu, można uzyskać 10ml nektaru. Lotosik Świetlisty jest piękną rośliną ozdobną, nadającą się do hodowli w ogrodzie ze stawem, czy oczkiem wodnym. Ceniony jest nie tylko ze względu na swój wygląd i zastosowanie nektaru. Kolejnym atutem kwiatu są jego nasiona, które można stosować jako przekąskę, a starte na miazgę uwalniają aromatyczną woń i nadają słodkiego smaku potrawom. Same nasionka znajdują się w zalążni dojrzałego kwiatu. Ilość ich w jednej roślinie waha się między dwoma, a pięcioma nasionami, które mają wielkość około 2 cm. Są podłużne i mięsiste. Ilość ich zależy od płci kwiatu. Męska odmiana ma dwa nasiona, a żeńska pięć. Po zdjęciu wierzchniej "łuski" mają jasnozieloną barwę. Kwiat zakwita po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli w okresie pół roku od zasadzenia i zakorzenienia się.

3. Sposób przechowywania:
Lotosik Świetlisty lubi zacienione miejsca w pobliżu bujnej roślinności. Mimo że jest to roślina zakorzeniająca się w wodzie, potrzebuje innej roślinności wodnej, która utrzymuje odpowiednie PH w środowisku. Jako sadzonka, nadaje się do słodkowodnych zbiorników. Gleba powinna mieć lekko zasadowy odczyn, by roślina się przyjęła i nie zwiędła. Jako kwiat ścięty, należy ją przechowywać w zacienionym miejscu, by utrzymała swoje walory estetyczne, jak i kulinarne. Same nasiona trzyma się w lnianym woreczku, w temperaturze pokojowej. Tak przechowywane mogą wytrzymać do miesiąca od ich zebrania. Natomiast nektar powinno się przechowywać w szklanej buteleczce, szczelnie zakorkowanej. Leżakować powinna ona w miejscu chłodnym i zacienionym.

4. Trwałość:
Roślina, w odpowiednich warunkach, jest w stanie utrzymać się w dobrej kondycji nawet 6 lat. Po odłączeniu jej od korzeni usycha w ciągu tygodnia. Dobrze przechowywane nasiona, mogą stać do miesiąca czasu nie psując się i nie tracąc walorów smakowych. Nektar zaś jest zdatny do użytku przez trzy miesiące od jego zebrania, o ile buteleczka jest szczelnie zamknięta, a jej zawartość nie jest narażona na działanie promieni słonecznych. W innym wypadku swą trwałość traci po upływie tygodnia.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu :
- nasiona, dostarcza się je doustnie;
- eliksir z nektaru, jest wcierany w żelazny przedmiot, który chce się utwardzić.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Efekty Lotosika Świetlistego można rozpatrywać w kilku aspektach. Gdy po raz pierwszy mamy z nim styczność, naszą uwagę przykuje zapach rośliny. Ma słodką, lekką woń. Płatki są cieniutkie i nieco chropowate. W nocy zaobserwujemy, że kwiat świeci. Po zetknięciu nektaru ze skórą, lepka maź, dalej zachowuje swoje właściwości lśniące. Jednak, gdy dostaniemy się do zalążni znajdziemy tam nasiona. Ich słodki smak poprawia jakość potraw, szczególnie owocowych. Starte na proszek, mogą posłużyć za aromatyczną przyprawę.

6.1 - Czas, po jakim zaczyna działać:
Uwalnia swój słodki smak i aromat w chwili roztarcia nasion.

6.2 - Antidotum i jego dostępność:
Nie zanotowano.

Autor : Eloyn

Wróć do strony głównej