Vanisserith

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina magiczna, brak klasyfikacji

2. Opis:
Vanisserith, zwane także Przewodnikiem lub Drzewem Życia, nie jest do końca drzewem. To jaśniejące pnącze porastające obumarłe rośliny, które w specyficzny sposób przywraca do życia, jednak jako część siebie. Adaptuje i przekształca obumarłe tkanki roślinne tak, by odżywiały Przewodnika. Znane są cztery odmiany tej rośliny: czerwona, błękitna, fioletowa i żółta, które nierzadko występują na jednym drzewie. Posiadamy potwierdzone informacje o istnieniu także piątej odmiany, Białego Przewodnika, który potrafi przywrócić ciału młodość.
Kwitnienie odbywa się nieregularnie, jednak może być sprowokowane zwiększonym zagęszczeniem magii w okolicy. Każda roślina kwitnie w jedyny w swoim rodzaju sposób. Można rzec, że drzewo staje się jednym wielkim jaśniejącym kwiatem. Pędy pokrywają się pyłkiem, który unosi się ponad gałęziami tworząc pokaźne, płonące intensywnym blaskiem chmury lub kule. Nie sposób określić jak dochodzi do zapylenia, jednak najbardziej prawdopodobna jest możliwość, że Vanisserith potrafią być samowystarczalne w tej kwestii. Nasiona są niezwykle drobne i stopniowo zostają uniesione przez wiatr.
Vanisserith jest rzadką rośliną zimno- i magiolubną. Najlepiej się czuje w wysokich partiach gór, w miejscach niedostępnych, gdzie nic innego nie zdołałoby przeżyć. Występuje tylko w Amarth, głównie we Fluverii oraz Radicii. Znanych jest jednak kilka skupisk tych roślin również w Silexii (w tym Gaj Czerwonej Vanisserith przy Świątyni Lifeatyzmu nad Jeziorem Krwi).
Niezmiernie rzadko udaje się ją wyhodować na amarthyjskich równinach, jednak zdarzają się przypadki, że i tam można ją spotkać. Podróżnicy nazywają tę roślinę Przewodnikiem, gdyż istnieje wiele podań na temat odnalezienia drogi przez zbłąkanego wędrowca tylko dzięki nagłemu rozbłyśnięciu tej rośliny. Ponadto Vanisserith często tworzą swoiste ‘szlaki’ łączące miejsca silniej nasycone magią. Rosną one na terenach bezpiecznych od lawin i stabilnych formacjach skalnych. Swym blaskiem oświetlają okolicę. Równie często występują w grupach i samotnie, choć w znacznym stopniu wpływa na to odmiana. Błękitni Przewodnicy najczęściej tworzą oszałamiające wyglądem gaje. Ich pobliże jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na odpoczynek, choć obecność tych roślin jest ostatnią nadzieją dla rannych bestii.

3. Sposób przechowywania:
Pędy przechowuje się w chłodzie na kawałku obumarłej rośliny innego gatunku.

4. Trwałość:
Mawia się, że Drzewo Życia trzeba poprosić o pęd. Urwane, odcięte gwałtem części rośliny w ciągu paru chwil czernieją i obumierają. Te, otrzymane po dobroci, utrzymują świeżość przez kilka tygodni pod warunkiem, że znajdują się na kawałku innej, martwej rośliny. Pędy tracą użyteczność wraz ze zgaśnięciem. Najczęściej jest to wymiana czegoś za coś, krwi, ciała za pęd.

Inne cechy charakterystyczne:
Właściwości:
Każda z odmian tej rośliny (poza białą) użyta jako maść na ranie lub spożyta w surowej formie powoduje szybką, niezwykłą regenerację. Rany goją się w niezwykłym tempie, nie pozostawiając blizn. Dzięki nim możliwe jest usuwanie szram, a nawet odzyskiwanie utraconych części ciała. Przez około tydzień zagojone miejsca jarzą się nieznacznie barwą odpowiadającą odmianie Vanisserith.
Działanie spożytego soku z pędów różni się w zależności od odmiany:
- Czerwona łagodzi skutki hipotermii.
- Fioletowa niweluje skutki nadmiernej utraty krwi.
- Błękitna oczyszcza umysł, wprowadzając osobie, która wypiła jej sok w mistyczny trans, pozwalający przy pomocy specjalisty uleczyć choroby dręczące ducha. Nierzadko magowie korzystają zeń by móc w spokoju odbyć introspekcyjną podróż.
- Żółta zwiększa odporność organizmu pozwalając na samodzielne zwalczenie nawet najstraszniejszych chorób.
Dawki muszą być jednak odpowiednio dostosowane do chorego, gdyż przedawkowanie powoduje zatrucie, które najczęściej powoduje uszkodzenie wątroby, poważne problemy kardiologiczne, a nawet zakrzepicę.
Biały Przewodnik nie ma właściwości regeneracyjnych. Spożycie jej pędów działa odmładzająco na ciało i odświeżająco na ducha. Niezależnie od ilości pochłoniętych pędów roślina doprowadza tkanki jedynie do młodej dorosłości. Umysł się nie zmienia, nie znika żadne wspomnienie, lecz przybywają nowe, typowe dla młodości siły. Roślina może zostać użyta jednokrotnie na jednym osobniku, za drugim razem staje się śmiertelną trucizną pozbawiającą życia w ciągu kilku sekund. Zakon Wiedzy zdołał odnaleźć jedynie trzy egzemplarze tej rośliny, natomiast o paru kolejnych słyszano jedynie legendy.

Roślinność Królestwa Przeznaczenia pióra Vennair Sevanit, Mistrzyni Zielarstwa i Alchemii Zakonu Wiedzy

Autor: Ahrimaar

Wróć do strony głównej