Camaleo

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

Z Wielkiej Biblioteki Cesarskiej
Dział XXX Potwory i Bestie.
Stronica - 45
Gatunek: Camaleo
Grupa:II
Rycina1. Opis wyglądu:
Camaleo pod wieloma względami przypomina drapieżne koty. Jego całkowita masa ciała nie przekracza 60 kilogramów a długość liczona jest na maksymalnie 1,7 metra (bez ogona, który u samców może nawet przekraczać długość całego cielska). Jego groszkowo-zielone ubarwienie, połączone z ciemniejszymi odcieniami cętkowanych plam, tworzy idealny kamuflaż barw, skrzętnie ukrywający bestię pośród konarów drzew. Skóra bestii zmienia odcień w zależności od pory roku (faktura plam i prążków pozostaje taka sama). Na wiosnę i latem kolory są bardziej jaskrawe, jesienią i zimą zyskują matowy odcień. Camaleo porusza się na czterech, szeroko rozstawianych kończynach, będąc niemal ciągle w pozycji skradania się. Trójpalczaste łapska uzbrojone są w ostre, wysuwane pazury, którymi Camaleo rozszarpuje swe ofiary i korzysta z nich podczas drzewnej wspinaczki. Głowa duża i okrągła, mocno umięśniona. Szczęki bestii charakteryzują się solidnym zgryzem, naszpilkowane ostrymi zębami, bez problemów łamią kark mniejszych ofiar. Dość dobrze rozwinięty zmysł węchu. Dwa niewielkie ślepia, osadzone są w dużych oczodołach, podobnie jak u kameleona. Poruszają się niezależnie od siebie, tak że każde może patrzeć w inną stronę. Powieki zrośnięte na tyle, że zostaje tylko niewielki otwór na źrenice. Dzięki takiej budowie oczu i bardzo dobremu wzrokowi, mogą bez obracania głowy widzieć wszystko wokół siebie. Góra czaszki rozrośnięta nieproporcjonalnie w kształcie zaokrąglonego stożka, ozdobiona niewielkimi rogowymi odrostami, przypominającymi ciernie. Samice są mniejsze od samców i posiadają krótsze ogony. Na ich grzbiecie nie widnieje ozdobny, rogowy "szlaczek", przypominający ułożone w linii kamyczki.

2. Występowanie i zwyczaje:
Camaleo pojawił się na ziemiach Fallathanu, wraz z powstaniem krainy. Napotkać go można pośród liściastych lasów w klimacie umiarkowanym, gdzie zimy są bardzo łagodne. Preferuje dzienny tryb życia. Większość czasu spędza pośród konarów drzew, skąd przyczajony, obserwuje okolice. Jest mistrzem cierpliwości i kamuflażu. Potrafi godzinami zastygać w bezruchu, oczekując na swe ofiary. Maskujące bestię ubarwienie skóry, czyni z niej niemal niewidzialnego łowcę. Przyczajona na czterech łapach, gotowa jest wykonać jeden, decydujący skok, który zapewni pokarm na kilka dni. Z racji tego, że Camaleo traci niewiele energii na ruch, potrafi pościć nawet kilka tygodni. Jedyne co zmienia, to konary kolejnych drzew. Terytorium łowieckie drapieżnika, obejmuje maksymalnie kilometr kwadratowy. Noc spędza na drzewie, zaszywając się wysoko na jego czubie. Chwytne pazury i elastyczne ciało, pozwalają mu na przyjmowanie niewygodnych dla innych bestii pozycji. Okres godowy przypada na wiosnę i jest pokazem zręczności. Samce uwodzą partnerki umiejętnością wspinaczki i skradania się. Ciąża trwa pięć miesięcy po czym na świat przychodzi od jednego, do trzech kociąt. Camaleo to bardzo opiekuńcze zwierzęta, troszczące się o wychowanie młodych, które przebywają pod ich opieką przez dwa lata.
W wierzeniach i legendach ras inteligentnych, Camaleo postrzegany jest jako symbol wytrwałości i przebiegłości. Z jego elastycznej skóry, wytwarza się gustowne i wygodne ubrania, zarówno dla płci pięknej jak i mężczyzn. Kły i pazury stosuje się do wyrobu amuletów i ozdób a mięso zyskało uznanie wśród fallathańskich kucharzy.

3. Specjalne zdolności:
Kamuflaż - Camaeo jest mistrzem kamuflażu pośród konarów i liści drzew.
Drzewna wspinaczka - Camaleo bardzo dobrze wspina się po drzewach.
Oczy dookoła głowy - Budowa oczu Camaleo (podobnie jak u Kameleonów), pozwala za dnia na widzenie wszystkiego wokół siebie, bez obracania głową.
Wady:
Lądowstręt - Camaleo niezbyt dobrze czuje się na stałym lądzie (najczęściej schodzi z drzewa tylko po to, aby zaciągnąć na nie swe ofiary).

Autor: Dragonias

Wróć do strony głównej