Tysiącznik (Centuria pospolita)

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Tysiącznik – inaczej nazywany Centurią pospolitą – jest rośliną leczniczą. Kwitnienie przypada na początek Asvarba’ra, zbiory zaczynają się pod koniec Sakhal’a. Jej wygląd przypomina polne kwiaty, jednak występuje na terenach wilgotnych i podmokłych. Takimi miejscami będą wilgotne lasy, tereny położone blisko rzeki i bagna. Roślina składa się z: łodygi długości około 20 cm, białych kwiatów na samej górze łodygi i lancetowatych liści. Jest rośliną bezzapachową nie lubiącą światła Solimusa. Jej smak po wysuszeniu jest na początku gorzki, bardzo nieprzyjemny, świeża roślina – zaraz po zbiorze jest niejadalna!

3. Sposób przechowywania:
Po zbiorze roślina powinna przejść proces wysuszenia. Powinno się ją przechowywać w suchym i ciemnym miejscu. Niewskazane jest zamykanie jej w słojach.

4. Trwałość:
Wysuszona roślina w ciemnym miejscu zachowuje swe właściwości nawet przez cały rok. Roślina niewysuszona przeżywa około tygodnia.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Wysuszone liście żuć przez 20 minut, z kwiatów i łodygi robi się wywar, zalewa się je wrzątkiem. Gotowy do spożycia napój - po 10 minutach od zalania rośliny. Dawka nie ma znaczenia, jednak sam smak powoduję, że nie chce się jej spożywać w większych ilościach niż jedna filiżanka.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Jako roślina lecznicza ma dobry wpływ na odwodnienie, ból głowy, nudności, biegunkę, bezsenność i osłabienie.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Już po 15 minutach od zażycia odczuwa się ulgę.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Nie występuje.

Autor: Sathenna Aremard

Wróć do strony głównej