Sambic

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Jest to duży krzew, występujący na prawie całym terenie Cesarstwa, poza północnymi gęstymi borami Menetei, gdzie nie ma odpowiedniej ilości słońca dla rozwoju tej rośliny.
Spotkać ją można w zaroślach i lasach. Osiąga wysokość do 5 m. Młode gałęzie mają gruby, biały rdzeń. Liście mają kształt eliptyczny, długo zaostrzone oraz nierówno piłkowane brzegi. Kwiaty są promieniste, białe, o silnym zapachu, zebrane w duże kiście. Owoc jest kulisty, ciemnofioletowy, prawie czarny, o średnicy 4 – 6 mm, bardzo podobny do jagody.

3. Sposób przechowywania:
Do celów leczniczych zbiera się w Axumelu rozkwitające kwiatostany i suszy rozłożone cienką warstwą na lnie w miejscach zacienionych i przewiewnych. Po wysuszeniu przeciera się kwiatostany przez sito na pył. Przechowuje się w lnianym woreczku.
Zbiera się również dojrzałe owoce, gdy w Yomrqahu nabiorą lśniącej, czarnej barwy. Ścina się całe owocostany i suszy podobnie jak kwiaty, bądź wykorzystuje świeże do zrobienia soku.

4. Trwałość:
Kwiatostany i owocostany, gdy zostaną dobrze wysuszone i dokładnie przetarte przez sito, utrzymują swoje właściwości przez cały rok.

5. Sposób w jaki dostarcza się do organizmu:
Doustnie i zewnętrznie jako płukanka. Najlepiej do 3 razy dziennie.
Z wysuszonych kwiatów i owoców rośliny robi się odwary, zaś ze świeżych owoców sok.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Wyciągi z kwiatów stosuje się jako środek napotny w chorobach z podwyższoną temperaturą. Zewnętrznie służą do płukania gardła i brzegów powiek.
Odwary z owoców podaje się doustnie jako środek odtruwający i ułatwiający usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.
Ze świeżych owoców otrzymuje się sok, który można stosować pomocniczo w bólach i przeziębieniu (należy go podgrzać), ale również jako gaszący pragnienie napój, kiedy rozcieńczy się go chłodną wodą.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
W przypadku odwarów do ok. 30 minut. W przypadku soku, którego używa się jako środka leczniczego należy odczekać 15 minut.

6.2 Antidotum i jego dostępność: brak

Autor: Odalla

Wróć do strony głównej