Passilera (Męczennica)

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Roślina pnąca o wyjątkowych, nietypowych kwiatach, rosnąca dziko w lasach, gdzie wilgotność powietrza oraz temperatury są wysokie. To pnącze wieloletnie, obficie kwitnące – tworzy gęste pędy, osiągające do 10 m długości. Jej liście mają kształt serca i są naprzemianległe. Z kątów liści wyrastają wąsy czepne umożliwiające jej wspinanie się po podporach. Ma intensywnie pachnące, lekko błękitne lub łososioworóżowe kwiaty. Mają wielkość 7-9 cm i często zabarwione są pasmami w innym kolorze. Mają charakterystyczną, typową dla męczennicy budowę. Wyrastają pojedynczo w kątach liści i otoczone są od dołu 3-listkową okrywą. Mają krążkowate, silnie rozwinięte dno kwiatowe, 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę i złożony z 3 okółków przykoronek.

3. Sposób przechowywania:
Zasuszone liście, pędy, owoce bądź kwiaty. Żywa roślina w doniczce czy skrzynce.

4. Trwałość:
Świeżo zerwana roślina w wazonie przestoi od 1 do 2 tygodni nie tracąc kwiatów ni owoców. Zasuszone części rośliny zachowują swe właściwości przez dwa tygodnie. Owoce zachowują świeżość od 2 do 5 dni.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Jako składnik rożnych medykamentów i eliksirów oraz w formie proszku z zasuszonych części rośliny.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Ma silne działanie uspokajające oraz nasenne. Stosowana zarówno jako substancja uspokajająca, jak też wspomagająca przy wysokiej gorączce czy znacznych dolegliwościach bólowych. Stosowana przy amputacjach i innych bardzo bolesnych zabiegach w celu otumanienia i odwrócenia uwagi od nadmiernego bólu. Częste stosowanie powoduje uzależnienie i psychozę.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Różny, zależny od sposobu jej wykorzystania.

6.2 Antidotum i jego dostępność: Nie dotyczy

Autor: Ninar

Wróć do strony głównej