Kahvi

Ostatnia edycja: 2019-02-07 12:22:49

1. Typ: Roślina 

2. Opis:
Ową niezwykłą roślinę sprowadziła do Romen-Doru Strażniczka Wysokiego Rodu, Igrianna. Nim pierwszy raz odkryto należyty sposób obchodzenia się z ziarnami tego krzewu, podjęto wiele nieudanych prób. Ostatecznie jednak paląc ziarna, a następnie mieląc je, uzyskano napój znany dziś szeroko jako kawa. To grupa arystokracji, która powołała do życia kartel Kahvi i zajęła się uprawą oraz handlem produktu na wielką skalę takim mianem ochrzciła tę roślinę. Najlepsze warunki dla wzrostu krzewów znajdują się na południu Romen-Doru, gdzie gleba posiada optymalną temperaturę. Na tych terenach powstały ogromne plantacje zaopatrujące w kawę cały kontynent. Krzew kawowca jest wiecznie zieloną rośliną. Rośnie dziko i osiąga nawet 8 metrów wysokości, jednak w uprawie podcina się jego gałęzie do wysokości 2,5 metra, by ułatwić zbiory oraz pielęgnację rośliny. Liście kawowca mają owalny kształt, są ciemnozielone, a powierzchnię błyszczącą, skórzastą. Pierwsze kwiaty pojawiają się w trzecim roku życia rośliny. Kwitnienie kawowca trwa krótko, kwiaty mają kolor biały i osiągają wielkość dwóch centymetrów. Dojrzewające owoce nabierają czerwonego lub czarnego koloru. Proces ten może trwać do 7 miesięcy. Z zewnątrz jagody mają grubą, błyszczącą skórkę, pod nią znajduje się cienka owocnia. Miąższ owoców kawowca jest delikatny i słodkawy. Ponieważ wewnątrz owocu mieszczą się dwie spore pestki, są one jednostronnie spłaszczone. Pokrywa je biała, ochronna łuska. Oddzielone od owocni ziarenko ma najczęściej kolor zielony. Zdarzają się również ziarna w odcieniach czerwonawych i brązowych. Ziarna kawowca stanowią jedyny element owoców, wykorzystywany w celach żywnościowych.

3. Sposób przechowywania:
Kahvi szkodzi kontakt z powietrzem, zwłaszcza wilgotnym. Ziarna po zebraniu i wyciągnięciu z łupki owocu przechowuje się w lnianych workach. Następnie suszy się je. Kahvi łatwo absorbuje obce zapachy. Dlatego trzymanie ziaren w pobliżu produktów, które mają ostry zapach może nieodwracalnie zepsuć aromat napoju. Ziarna najlepiej chować w szczelnie związanych woreczkach. Dodatkowo należy pamiętać, że każdy dzień przechowywania obniża jakość ziaren.

4. Trwałość:
Dojrzałe owoce pozostawione na gałęzi usychają, po pewnym czasie spadają na ziemię. Zwykle trwa to kilka tygodni. Następnie zbiera się wysuszone owoce wydobywając z nich ziarno poprzez przełamanie suchej łupiny. Ziarna Kahvi można przechowywać nawet do czterech miesięcy. Po upływie tego czasu stopniowo zaczynają tracić swoje właściwości zapachowe i smakowe. Nie nadają się do użycia. Natomiast ziarna w postaci zmielonej bardzo szybko tracą swój aromat.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Kahvi dostarczana jest do organizmu poprzez wypicie napoju. Nie zaleca się pić więcej niż 1-2 filiżanki dziennie.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Umiarkowane picie Kahvi ma pozytywny wpływ na organizm. Orzeźwia ciało i umysł. Działa pobudzająco i poprawia nastrój. Ułatwia koncentrację i częściowo niweluje odczuwane zmęczenie.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Kahvi w zależności od rasy i masy ciała w różnym stopniu oddziałuje na organizm osób pijących czarny trunek. Zazwyczaj jej działanie odczuwalne jest po 15-25 minutach. Spożywana regularnie w dużych ilościach powoduje uzależnienie.

6.2 Antidotum: nie dotyczy.


Autor: Igrianna 
Korekta: Ainh Etain
Dopasowanie do schematu: Thaian

Wróć do strony głównej