Jabłoń Srebrna zwana Lenthijską

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Mówi się, że pierwsze sadzonki drzewa pochodzą z samego Inis Birke i zostały sprowadzone do Almanan przez członków rodu Lenthi, po jego upadku. Jest w tym trochę prawdy zważywszy, że wszelkie sady na przestrzeni dziejów, które należały do tej rodziny, były sławne z hodowli właśnie tej odmiany jabłoni. Stąd też, gatunek po pewnym czasie, zaczął być znany pod przymiotnikiem pochodzącym od elfiego nazwiska. Oczywiste jest to, że szczep mutował na przestrzeni wieków i w chwili obecnej nie przypomina w 100% oryginału, który rósł w pierwszym elfim imperium. Pewne jego cechy pozostały jednak niezmienne.
Kora drzewa jest srebrno-biała i kryje pod sobą jasne, niemal białe, giętkie drewno. Palona jabłoń wydziela nieprzyjemny, otumaniający zapach przypominający trochę siarkę i czarny, gęsty dym. Z tego powodu drewna nie używa się do wędzenia żywności ani nie stosuje się go jako opał. Natomiast, można je z powodzeniem wykorzystywać w snycerstwie. Sama roślina nie przekracza 5 metrów wysokości i posiada szeroką, gęstą koronę, choć gałęzie są zaskakująco delikatne. Liście pojedyncze, zaostrzone ku końcowi, osiągają 4-7 cm długości i 2-4 cm szerokości, z piłkowanym brzegiem. Mają srebrzysty kolor, z jasnozielonymi żyłkami. Kwiaty rozwijają się wiosną równocześnie z liśćmi. Posiadają cztery długie, białe płatki z kobaltowym wnętrzem. Jabłoń owocuje raz do roku, na sam koniec lata. Zazwyczaj po 5 latach, od wsadzenia w ziemię. Jej kuliste owoce osiągają do 17cm średnicy, są soczyste, z twardym miąższem. Skórka jest, tak jak całe drzewo srebrna, choć naznaczona granatowymi kropkami. Jabłka psując się zmieniają swą barwę na granatową. W smaku można wyróżnić akcenty mięty, lipy i szałwii. Ród Lenthi posiada recepturę na wykonywanie z nich i kilku innych odmian cydru oraz nieco mocniejszego, jabłkowego wina. Nic nie stoi na przeszkodzie, by karmić nimi zwierzęta.
Jest to roślina, która trudno się przyjmuje poza terenami Królestwa Południa i pewnej części Romen-Doru, zupełnie tak, jakby to obecność Elfów umożliwiała jej poprawny wzrost.

3. Sposób przechowywania:
Drewno może leżeć latami, jednak wraz z czasem traci swą elastyczność i kolor. Ciemnieje z upływem lat ewentualnie przybierając barwę ekri.
Owoce wymagają suchego, najlepiej chłodnego miejsca.

4. Trwałość:
Jabłka odpowiednio przechowywane w beczkach są w stanie przeleżeć do dwóch lat. Wysuszone nawet do czterech. Wyprodukowany zeń cydr do dwóch lat, wino szlachetnieje z czasem (pod warunkiem, że jest odpowiednio przechowywane), choć nie zachowała się ani jedna butelka starsza niż 200 lat.
Wyroby z drewna, jak na przykład meble, są w stanie wytrzymać całe stulecia.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Spożywając świeże lub suszone owoce i ich przetwory.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Uczucie pełności po zjedzeniu kilku jabłek, upojenie alkoholowe po spożyciu cydru/wina, orzeźwienie.

6.1 - Czas, po jakim zaczyna działać:
Natychmiast

6.2 - Antidotum i jego dostępność:
Nie dotyczy.

Autor: Llaerdel

Wróć do strony głównej