Trufla Górska

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Grzyb

2. Opis:
Trufla Górska to dość niezwykły grzyb. Rośnie on bowiem na głębokości do trzech stóp w skałach Gór Południowych na terenie Amarth i Careogrodu. Dorosłe owocniki są czarne niczym bryły węgla przybierają właściwie dowolne kształty, piękny korzenny zapach i dorastając nawet do 40 cm średnicy oraz masy 2,5kg. Najczęściej jednak udaje się znaleźć dużo mniejsze okazy. O ile w ogóle! Grzyb bowiem skrywa się we wszelakich pęknięciach, szczelinach, dziurach pod warstwą skał, gdzie rośnie pobierając wilgoć i minerały z otoczenia. Niekiedy zdarza się, że pod wpływem Trufli skały powyżej pękają i kruszeją, innym razem grzyb po prostu wypełnia całą dostępną przestrzeń przybierając nawet najdziwniejsze kształty. Po półtorej miesiąca owocnik zmienia barwę na białą i wydzielany przez niego zapach staje się o wiele intensywniejszy zwabiając zwierzęta i bestie, które gotowe są sporo namęczyć, by dostać do upragnionego smakołyku. Grzyb zaś pod wpływem kontaktu z powietrzem uwalnia chmurę czarnych zarodników. W przypadku, gdy grzyb nie ma kontaktu z powietrzem (np: został przysypany), owocnik może oczekiwać na sygnał jeszcze przez około miesiąc nim całkiem obumrze.

3. Sposób przechowywania:
Truflę Górską najlepiej przechowywać w glinianym pojemniku, dobrze przysypaną suchym piachem. Nie pozwolić, by zawilgła, co znacznie przyspiesza rozwój i w konsekwencji może doprowadzić do przemiany owocnika lub gnicia. Może być też pocięta na cienkie płaty i suszona.

4. Trwałość:
Po wydobyciu trufla zachowuje smak i zapach jeszcze przez 4 dni. Przechowywana w piachu do półtorej tygodnia. Susz jest zdany do użycia przez pół roku.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Jako dodatek znacznie poprawiający smak i zapach wielu potraw oraz niektórych alkoholi lub pod postacią maści nakładanej bezpośrednio na skórę.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Trufla Górska jest niebywale ceniona przez kucharzy za jej niepowtarzalny korzenno-mineralny aromat oraz smak, którego nie da się wprost porównać do niczego innego! Trufli trzeba po prostu skosztować. Z uwagi na ogromną zawartość cennych minerałów, jest też używana jako podstawowy składnik maseczki odmładzającej i poprawiającej jędrność skóry.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Efekt widać na skórze po dobie, choć dla uzyskania bardziej satysfakcjonujących wyników trzeba poddać się zabiegowi dwa-trzy razy.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Nie dotyczy.

Autor: Shëd

Wróć do strony głównej