Mrozosiew

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Mrozosiew swoją nazwę zawdzięcza niezwykłej właściwości, związanej właśnie z… mrozem. Roślina ta za swe miejsce do życia obrała wysokie hale i bardzo często (jeśli nie głównie) trudnodostępne partie gór, często na turniach i graniach, gdzie poza trawami czy mchem nie rośnie specjalnie nic innego. Sam mrozosiew przypomina swym wyglądem pospolite źdźbła trawy, z tą różnicą, że kolor ma błękitno-szary i rośnie w kępkach na kształt okręgu. Liście tej rośliny zakończone są ostrym brzegiem, które z łatwością rozcinają palec nieuważnego obserwatora. Zakwita w chwili nastania mrozów – co ciekawe, na około tydzień przed pojawieniem się pierwszych jego oznak brzegi liści mrozosiewu stają się białe, co przypomina oszronienie. Stąd też nazwa. Sam kwiat jest prosty w przeoczeniu – na końcach liści pojawia się kulka z nasionami, nie większa od ziarnka grochu. Odrywają się bardzo prosto po okresie dojrzewania wynoszącym dwa dni – wyjątkowo lekkie, przenoszone przez wiatr. Sama roślina jest gatunkiem inwazyjnym, wypiera inne gatunki rosnące wysoko w górach, nie pozwalając się przedrzeć przez ostre i gęste liście.
Nie odnotowano, by mrozosiew przyjął się na terenie innym, niż surowy i górski.

3. Sposób przechowywania:
Liście, ucięte przy samej ziemi, przechowuje się względnie długo (około miesiąca), w suchym, szczelnym naczyniu, bez dopływu światła (najlepiej w glinianych pojemnikach).

4. Trwałość:
Przechowywane odpowiednio, liście potrafią przetrwać nawet miesiąc w stanie podobnym do hibernacji, jednocześnie zachowując giętkość i ostrość. Po tym czasie (lub też w wyniku gwałtownego nawodnienia lub wysuszenia), stają się niezdatne.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Wysuszone i utarte na proszek liście można dodać do pożywienia.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Biegunka, zawroty głowy, wymioty. Zwyczajne zatrucie pokarmowe.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Natychmiast niemal po spożyciu – do pięciu minut.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Nie jest znane

Autor: Áyëron

Wróć do strony głównej