Krwawnik pospolity

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Krwawnik pospolity - nazywany również tysiąclistem - to roślina wieloletnia. Występuje na pastwiskach, polach i łąkach niemal całego Fallathanu (z wyłączeniem Reptilii). Łatwość w pielęgnacji pozwala również na samodzielną hodowlę w przydomowych ogródkach ze względu na wysoką odporność na mróz i akceptację każdej gleby (chociaż preferuje stanowiska słoneczne i suche).
Na osiągających do 1 metra długości łodydze wyrastają liście: wąskolanceowate, aromatyczne, potrójnie pierzaste, swoim kształtem przypominające koronkę. Głowa kwiatowa składa się z drobnych kwiatów o kolorze białych lub różowatych, o żółtym środku. Okres kwitnienia przypada na okres między połową Sakhala a końcem Kahala. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiatostany - wytwarzają wtedy gorzki, niezbyt przyjemny zapach.
Jest wysoce uniwersalnym środkiem leczniczym, o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Poprawia apetyt i proces trawienia, jest również cudownym lekarstwem na stres.

3. Sposób przechowywania:
Suszenie - Kwiatostany i liście zebrać poprzez odcięcie górnej części pędu w okresie wczesnego kwitnienia w suchy, słoneczny dzień. Suszyć w miejscu czystym, ciepłym i zacienionym. Po wszystkim dorzucić dębowych gałązek, umieścić w szklanym naczyniu, szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce.
Proszkowanie młodych liści
Konserwowanie łodygi i liści w oleju roślinnym - Łodygę ułożyć w słoju i powoli zlewać olejem roślinnym. Na deczko nalać kropelkę spirytusu i szybko zakręcić słoik. Odstawić na dwa tygodnie.
Olejki i maści
Nalewki

4. Trwałość:
Zasuszona zachowuje swoje właściwości przez 4-5 miesięcy, zakonserwowana przez 18 miesięcy, umieszczona w olejkach, maściach, nalewkach przez kilka lat.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Zależnie od rodzaju bólu, poprzez spożycie, nacieranie, inhalację.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Kwiaty:
Napar z kwiatostanu: wypity rozwiązuje problemy z układem oddechowym; jako środek przemywający skórę zainfekowaną egzemą
Inhalacja - leczy gorączkę sienną i astmę
Olejek eteryczny:
Olejek do masażu - pomaga na zapalenie stawów i grypę, działa relaksacyjnie
Liście:
Świeże liście wetknięte w nos powstrzymują krwawienie
Okład z papki - przyśpieszenie gojenia się ran, zmniejszanie gorączki
Sproszkowane młode liście o gorzkawym, korzennym smaku nadają się jako przyprawa do zup i sosów
Części nadziemne
Napar z łodygi - Obniża gorączkę, poprawia apetyt
Nalewka - Rozwiązuje problemy z układem moczowym, zmniejsza bóle menstruacyjne
Kompres - łagodzi żylaki

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Kuracja trwa zwykle kilka dni.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Jako że krwawnik nie posiada właściwości trujących, antidotum nie jest konieczne.

Autor: Yarenda

Wróć do strony głównej