Lazur

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Niepozorna roślina o błękitnobiałej barwie, złudnie przypominająca zwykłe polne okazy. Rośnie przy ziemi, tworząc ogromne połacie kwiatu o pojedynczych listkach w kształcie kielicha, które mają na brzegach maleńkie, ledwo zauważalne haczyki. Za dnia są rozchylone ku słońcu, znów nocą zamykają się. Roślina ta wytwarza niewielką ilość liści o kolorze ciemnozielonym, które są bardzo drobne. Korzenie sięgają nawet metra, wrastając w glebę pod kątem prostym. Wewnętrzne strony płatków pokryte są grubą warstwą pyłku w ich kolorze. Okaz ten można znaleźć u stóp skalistych wzgórz przy kopalni soli Kerim na terenach południowych Romen-Dor. Roślina nie posiada zapachu ani smaku.

3. Sposób przechowywania:
Destylacja kwiatu wraz z pyłkiem do postaci olejku, szczelnie zamknięte w ciemną fiolkę.

4. Trwałość:
Ekstrakt zachowuje wszelkie właściwości przez około pięć lat.
Do destylacji zdatne są kwiatostany mające nie więcej niż jeden dzień. Związane jest to z pyłkiem, który sukcesywnie osypuje się i tym samym olejek traci na intensywności.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
W środowisku naturalnym substancja jest dostarczana przez mechaniczne działanie na kwiatostan. Do powietrza dostaje się ów drobny pyłek, a następnie razem z powietrzem do płuc istoty w pobliżu.
W formie olejku przyjmowany doustnie. Nie traci swych właściwości rozpuszczony w małych ilościach wody lub alkoholu.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Wywołuje silne halucynacje, doprowadza do stanów lękowych, porażenia nerwów gałki ocznej (zaburzenia wzrokowe). Zaobserwowana wysoka gorączka, wzmożona potliwość, drgawki, rozszerzenie źrenic, omdlenia oraz paraliż trwający około doby.
Dostarczona w dużej dawce do organizmu doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu i tym samym do szybkiej śmierci.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
W środowisku naturalnym (dostanie się pyłu do dróg oddechowych) działanie następuje mniej więcej po dwudziestu minutach. Tak samo jest w przypadku podania destylowanego olejku. Zbyt duża dawka w proporcji do wielkości organizmu osobnika doprowadza do śmierci w niespełna dwa dni pełne nieświadomej agonii.

6.2 Antidotum:
Jako antidotum stosuje się napar ze świeżych, rzadko występujących liści rośliny. Konieczne jest zalanie ich wrzącą wodą. Taki napar należy pić co dwie godziny w pierwszej dobie zatrucia.

Autor: Sirianne

Wróć do strony głównej