Szynuc (Drzewo Szynucowe)

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Drzewo

2. Opis:
Szynuc występuje na terenie miasta Foeduum oraz na ziemiach Traktu Przymierza. Rzadziej, na przyległych łańcuchach górskich.
Jest to zimnolubne drzewo o szarej, gładkiej korze i mocno powykręcanych, karłowatych konarach. Osiąga do trzech metrów wysokości, a im starsze, tym bardziej płoży się po ziemi. Potrzebuje niewiele gleby. Jego silne korzenie potrafią wciskać się w szczeliny skalne i rozsadzać głazy. Liście drzewa szynucowego są prawie niewidoczne z oddali. Przylegają niczym łuski do gałązek i odchylają się pod wpływem padającego na nie światła Solimusa.
Najpopularniejszym zastosowaniem drzewa szynucowego jest używanie kwiatostanów żeńskich w charakterze przyprawy. Drzewo to kwitnie obojniaczo. Kwiatostany męskie są drobne i zebrane w koszyczki, natomiast żeńskie są duże, czteropłatkowe i suche w dotyku. Wiatr porywa zapylony kwiatostan żeński, a jego płatki wirują przy opadaniu kręcąc się w charakterystyczny sposób. Od spodu mają przytwierdzone ziarno. Ziarna mają mdławy smak, lecz papierowe w dotyku płatki rozkrusza się na pył o bardzo intensywnym, "kręcącym" w nosie zapachu. Jego ostry smak i aromat to ciekawy dodatek zarówno do mięs, jak i do ciast.
Bardzo twarde drewno szynucowe jest trudne w obróbce, ale niezwykle wytrzymałe. Długo się pali i nie wytwarza smolącego dymu, jednak ze względu na rzadkość występowania, osiąga zbyt duże ceny jak na surowiec opałowy.

3. Sposób przechowywania:
Sproszkowane lub całe kwiatostany z odsianym ziarnem przechowuje się w szczelnych pojemnikach. Przyprawa nie lubi wilgoci. Łatwo się zbryla, a wówczas pleśnieje. Optymalne warunki do magazynowania szynuca, to chłód i suchość.

4. Trwałość:
Dobrze przechowywany szynuc nie traci swojej przydatności. Z czasem tylko wietrzeje i jego aromat słabnie.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Dostarczany jest z pożywieniem, w niewielkich ilościach, jako przyprawa.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Wyłącznie smakowy. Spożycie zbyt dużej ilości może obciążyć układ pokarmowy. Może powodować pieczenie przełyku i palenie w żołądku. Skutkuje biegunką.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Nie dotyczy

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Nie dotyczy

Autor: Feän Walles

Pierwszy raz opisane i zastosowane podczas wyprawy na ziemie Paktu Południa.

Wróć do strony głównej