Czarny Aloes

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Część naziemna rośliny zbudowana jest z trzech grubych i mięsistych liści czarnego koloru, wyrastających bezpośrednio z ziemi - brak jest łodygi. Liście posiadają brodawki, z których zależnie od pory roku, wycieka sok - barwa waha się od ciemnofioletowego do kruczoczarnego i jest lekko słodki w smaku. Czarne Aloesy występują samotnie - ich rozłożyste korzenie, oprócz rozmiarów, cechują się również kontrastującą do liści barwą, bowiem są beżowe, czasami nawet białe, nie pozwalają na rośnięcie innej rośliny w pobliżu. Są jednak zupełnie bezużyteczne pod względem pozyskiwania soku, gdyż nie stanowią jego magazynu. Aloesy rozkwitają porą wiosenną, co objawia się właśnie wyciekaniem soku z brodawek. Jeśli nie chce się czekać na ich rozkwit, można odciąć liście, rozkroić je i odsączyć sok. Trzeba się liczyć jednak z tym, że pozyskany płyn nie będzie tak wartościowy. Okres ich życia określa się od około dziewięćdziesięciu do stu lat, przez co osiągają czasami monstrualne, jak na krzewy, wymiary - naziemna część potrafi mierzyć nawet trzy metry wysokości. Są dosyć rzadkimi roślinami, występują głównie w okolicach jezior i innych wilgotnych terenach np. Jeziora Fennainewedd czy w Dolinie Półksiężyca.

3. Sposób przechowania:
Aloes Czarny jest rośliną trudną w hodowli, jednak daje się przesadzać i aklimatyzuje w nowych warunkach. Najczęściej dokonują tego zielarze i doświadczeni ogrodnicy. Do przechowywania soku polecane są grubościenne naczynia, koniecznie ze szczelną pokrywą.

4. Trwałość:
Przesadzona roślina do stu lat, sok około dwóch lat.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Przez połknięcie.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Dotknięcie samej rośliny nie powoduje żadnych efektów. Jednak, gdy dotknie się którejś z brodawek możliwe są mocne przebarwienia na skórze, bąble i wysypki, które można zaleczyć przemywając podrażnione miejsca zimną wodą. Wypicie soku powoduje spadek temperatury ciała do około 34-35 stopni, lekkie zawroty głowy i nieznaczną słabość w nogach. Wszystkie objawy ustępują po około trzech godzinach.

6.1 Czas po jakim zaczyna działać:
Sok po około godzinie.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Brak

Autor: Acalia

Wróć do strony głównej