Tojad Fiołkowy

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w całym Fallathanie. Często używany jako roślina ozdobna w ogródkach i w domach.
Kwiatostan znajdujący się na górnej części łodygi składa się z grona lub kilku gron o fioletowo-granatowej barwie. Kwiaty grzbieciste, o opadającym okwiecie, do 5 cm dł. i do 2 cm szerokości. Górna część okwiatu hełmowata, zawiera wewnątrz dwa miodniki na długich trzonkach. Miodniki pochodzą z przekształconych płatków korony. Mieszczą się one w nieco tylko zgiętej ostrodze. Cały natomiast barwny kwiat, na który składają się 4 płatki i hełm, pochodzi z przekształconego kielicha. Charakterystyczną cechą gatunkową, po której najłatwiej rozróżnić go od innych bardzo podobnych gatunków jest jego hełm. U tojadu fiołkowego ma on taką samą wysokość, jak szerokość. W środku kwiatu od 3 do 5 słupków otoczonych licznymi pręcikami z ciemnymi pylnikami, na szerokich, czarno-białych nitkach. Owoce maja kształt mieszka zwierającego liczne drobne nasiona. Mają one gładkie ściany i oskrzydlone krawędzie. Dojrzewają od września i stopniowo rozsiewają się, również przez zimę. Korzeń jest bulwiasty, o barwie czarnobrunatnej. Długie i silne korzenie umacniają w górach osypujące się zbocza. Łodyga naga, wzniesiona i zwykle nierozgałęziająca się. Jest gruba, sztywna, naga i pusta w środku. Osiąga wysokość do 150 cm. Ulistnienie skrętoległe. Liście duże, dłoniaste, głęboko podzielone na kilka odcinków, 5-7 sieczne, głęboko ząbkowane.

3. Sposób przechowywania:
W formie suszu, bądź w postaci świeżej ciętej w wazonie lub jako roślinę rosnącą.

4. Trwałość:
Ususzony tojad zachowuje swoje właściwości nie dłużej niż 6-10 miesięcy.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu :
Jako napar, trucizna na grocie strzały bądź ostrzu oraz w formie świeżych kawałków rośliny. Jest tez składnikiem różnych mikstur i eliksirów.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Korzenie tej rośliny są używane jako substancja lecznicza. Krojone na świeżo i żute mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, co pomocnym jest podczas bólów zęba.
Napar z suszonych liści tojadu wspomaga kobiety karmiące zwiększając laktację.
Zaś specjalnie przygotowany sok z łodyg działa jako trucizna do zatruwania strzał i ostrzy, powodując chwilowy paraliż organizmu i bezwolne popuszczanie moczu przez zatrutą ofiarę.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać: brak konkretnych wiadomości.

6.2 Antidotum i jego dostępność: Nie dotyczy

Autor: Ninar

Wróć do strony głównej