Chrzścielnica

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina kosmetyczna

2. Opis:
Chrzścielnica to typ rośliny przypominający drzewo, ale karykaturalnie małe, choć proporcjonalne. Nie potrzeba do utrzymania jej karłowatych rozmiarów odpowiedniego kształtowania, poza zapewnieniem jej niedużego, szklanego pojemnika i bardzo wilgotnego podłoża w słonecznym miejscu. Wyrasta nieduża, wystarcza naczynie trzylitrowe, a gdy jej gałązki dotkną jego ścianek wzrost zostaje zahamowany.
Miniaturowe drzewko posiada złociste kwiaty, a gałązki porośnięte są bardzo gęsto drobnymi, zielonymi igiełkami. To właśnie one są celem hodowania tej rośliny. Wyciąg z nich w postaci olejku (samego w sobie bądź dodanego do kremu) ma działanie spowalniające (2-3 tyg.) albo w czasie dłuższego stosowania (ponad 2 lata regularnie, w zależności od szybkości odrastania) niemalże całkowicie hamujące rosnące owłosienie. Igły zbiera się, kiedy przybiorą barwę mocnej zieleni (podobnie jak u sosny), a samo drzewko dojrzeje - zrywa się je, a potem przerabia. Suszona roślina nie ma żadnych właściwości, poza ewentualnie dekoracyjnymi. Nic poza igłami nie nadaje się do użytku kosmetycznego. Rozsiewanie w warunkach domowych można uskuteczniać poprzez pobieranie odnóżek nowych gałązek.
W związku z tym, że Chrzścielnica jest mała, to produkcja olejku wymaga skrupulatności oraz dużej ilości drzewek, a co za tym idzie, produkt jest bardzo drogi. Nie ma skutków ubocznych, ewentualnie reakcje alergiczne na roślinę w postaci wysypki, które przechodzą samoistnie.

3. Sposób przechowywania:
Po zebraniu igieł przerabia się je na olejek. Można go stosować go bezpośrednio na skórę, a można dodawać do kremów – gdzie działanie jest dużo słabsze. Przechowujemy w szklanych fiolkach bądź metalowych pudełkach, obydwa naczynia powinny być szczelnie zamknięte.

4. Trwałość:
Olejek można przechowywać do półtora roku.

5. Sposób, w jaki dostarcza się do organizmu:
Wcieranie i smarowanie wybranych miejsc.

6. Efekt jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Hamowanie czasowe bądź stałe owłosienia poprzez wpływ na cebulki włosowe. Włosy po prostu wypadają.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Od razu, ale efekty widać dopiero po co najmniej tygodniu.

6.2 Antidotum:
Nie dotyczy.

Autor: Lyall

Wróć do strony głównej