Bawełniak Różowy

Ostatnia edycja: 2015-04-16 18:53:48

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Bawełniak różowy to roślina, jaką napotkać można wszędzie tam, gdzie klimat nie jest zbyt suchy i upalny. Na pewno występuje na wzgórzach Dworu Feniksa, w pobliżu strumieni czy źródeł, gdyż choć lubi miejsca, gdzie dociera spora dawka światła, równocześnie lubi też sporą wilgotność podłoża. Nazwa pochodzi od bladoróżowego kwiatu wyglądem przypominającego 3-4 centymetrową kulkę bawełny o dość zbitej strukturze. W dotyku miękki, sprawiający wrażenie chłodnego. Kwiat nigdy do końca się nie rozwija. Jego płatki wyglądają tak, jakby były połączone na obu końcach.
Łodyżka mięsista, gładka, tuż poniżej kwiatu z charakterystycznym zgrubieniem, które przełamane umożliwia oderwanie kwiatu bez jego uszkodzenia.
Liście łopatkowate, zielone, o czerwonawym unerwieniu. Wyrastają z tzw. różyczki kwiatowej tworząc kępkę otaczającą pojedynczą łodygę z kwiatem.
Roślina rozwijająca się z nasion. Z nastaniem jesieni każdy kwiat, który nie został zerwany bądź uszkodzony, przekształca się w torebkę wypełnioną 3-5 nasionami. Tuż przed zimą torebka pęka, a roślina obumiera. Te nasiona, które przetrwały zimę, na wiosnę kiełkują. Zawiązka kwiatu pojawia się pod koniec wiosny i aż do nadejścia jesieni nadaje się do zrywania i przechowywania.
Kwiat bawełniaka ceniony jest przez medyków ze względu na swe właściwości chłonne i odkażające. Przecieranie ran kwiatem nie tylko skutkuje oczyszczeniem z krwi i płynów, ale i lekko odkaża.

3. Sposób przechowywania:
Kwiaty - w postaci wysuszonej, najlepiej w szczelnych pojemnikach chroniących przed wilgocią.

4. Trwałość:
Właściwie zerwane kwiaty (nieuszkodzone) w ciągu kilku godzin wysychają. Można je przechowywać w takim stanie przez kilka miesięcy. Nie tracą przy tym swych właściwości chłonnych i odkażających.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Należy używać zewnętrznie. Służy do przecierania ran i skaleczeń.
Nie zaleca się spożywania rośliny, gdyż nie jest jadalna dla istot humanoidalnych.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Kwiat wchłania wszelkie płyny (w przypadku ran i skaleczeń krew, ropę itp.). Dodatkowo zawarty w płatkach sok ma właściwości odkażające.
Spożycie kwiatu czy części zielonych bawełniaka nie skutkuje zatruciem, niemniej może prowadzić do krótkotrwałych i samoistnie ustępujących problemów z żołądkiem.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Sok zawarty w płatkach natychmiast po zetknięciu się z raną.

6.2 Antidotum i jego dostępność: Brak

Autor: Mirera

Wróć do strony głównej