Szkarłatnik

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Szkarłatnik to niewielka roślinka dorastająca do dwudziestu centymetrów wysokości i wydająca krwistoczerwone kwiaty o niezwykłym kształcie. Od nich właśnie wzięła swoją nazwę. Cienka wiecznie zielona łodyżka i lancetowate liście sprawiają że poza okresem kwitnienia nie odróżnia się zbytnio od chwastów i innych mniej przydatnych ziół. Może kwitnąć przez cały rok, jednak między jednym, a drugim kwitnieniem musi minąć przynajmniej kwartał. Od czasu wypuszczenia pąku do przekwitnięcia mija najczęściej dwa tygodnie, potem kwiat traci płatki i przekształca się w torebkę nasienną. Po kolejnych dwóch tygodniach torebka pełna jest nasion w postaci drobnego czerwonego proszku, który łatwo może zostać uniesiony przez wiatr. Rośnie wysoko na górskich łąkach i ich zboczach. Odparły na chłód i brak wody, potrafi korzeniami głęboko "wgryźć się" w skały. Dość pospolity na terach Amarth i Careogrodu. O innych miejscach występowania nic nie wiadomo.

3. Sposób przechowywania:
Łodygę zamrozić jak najszybciej po zebraniu. Po prostu wrzucić do śniegu na jakiś czas. Nasiona przechowywać w suchym miejscu.

4. Trwałość:
Łodyga stopniowo traci właściwości od momentu zebrania. Po dwudziestu czterech godzinach jest już bezużyteczna. Zamrożona podobnie tyle, że traci właściwości znacznie wolniej i zachowuje śladowe ilość cennych substancji nawet po dwóch tygodniach! Nasiona, jeśli nie dostanie się do nich wilgoć mogą przeleżeć w słoju dziesiątki lat.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Łodygę można jeść surową. Albo całą albo wcześniej zmiażdżoną i zamrożoną pod postacią lodów lub bardzo gęstego syropu. Nasiona wciągać. Podobnie jak wiele narkotyków.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Zjedzenie łodygi w zależności od dawki powoduje kolejno: niecierpliwość. Następnie wzmacnia pewność siebie, ale także budzi agresję w nawet najbardziej pokojowo nastawionym osobniku. Jeśli zjadło się więcej niźli całą świeżą łodygę lub dwie mrożone łatwo wpaść w szał podobny do tego, w jaki wchodzą berserkerzy. Jeśli organizm nie był przyzwyczajony, a wola słaba delikwent zacznie atakować kogo popadnie nie zważając czy przyjaciel czy wróg, oraz co gorsze czy nie silniejszy od niego. Efekt utrzymuje się przez około dziesięć minut, chyba że wcześniej koneser Szkarłatnika padnie z wyczerpania. Co ciekawe... Przedawkowanie nigdy nie jest śmiertelne w skutkach! Znaczy dla samego konsumenta oczywiście... Jednak zbyt częste sięganie po tę roślinę może skończyć się permanentnym szaleństwem. Tak jak pożarcie przez dorosłego mężczyzny około sześciu łodyg naraz. Nasiona zaś mają działanie odwrotne. Uspokajają, pomagają oczyścić umysł, dodatkowo działając jako lekki środek nasenny. Przy wciągnięciu zbyt dużej ilości po prostu usypiają. Brak tu jednak negatywnych skutków, pomijając podkrążone oczy i czerwony nos.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Świeża łodyga po minucie od zjedzenia, mrożona po dwóch-trzech. Nasiona po około dziesięciu minutach.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Antidotum na związek zawarty w łodygach jest ten znajdujący się... w nasionach. W stosunku: sześciu gramów nasion na każdą nadprzepisową łodygę. Jednak pamiętać należy, że w wypadku, gdy nieszczęśnik zjadł dawkę zapewniającą szaleństwo, nasiona pomogą jedynie, jeśli zostaną podane w czasie nie dłuższym niż kwadrans. Potem następuje nieodwracalne uszkodzenie mózgu.

"Skarby Gór" autorstwa Maegisa Voltera, Mistrza Zielarstwa i Alchemii Zakonu Wiedzy.

Autor: Shëd

Wróć do strony głównej