Jarzenica

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Drzewo

2. Opis:
Jarzenica to małe drzewko niezwykłej natury występujące wyłącznie na terenie Gór Południowych. Należy do rzadkiej grupy roślin podziemnych, których naturalną cechą jest bioluminescencja, czyli generowanie własnego światła. Rośnie na skalnym podłożu w wilgotnych miejscach zupełnie pozbawionych światła. Lubi obecność wody, więc gdy nie ma widocznego w pobliżu jeziora, jest ostrzeżeniem dla górników, że w pobliżu znajduje się podziemny akwen. Występowanie Jarzenicy często powoduje powstanie niewielkiego, zwykle obejmującego jedną jaskinię ekosystemu, wypełnionego porostami, grzybami i niedużymi roślinami, wśród których żyją przedstawiciele niezwykłej podziemnej fauny.
Pień oraz gałęzie wypełnia zielonkawobłękitna poświata, natomiast listowie i kwiecie świecą bielą. Delikatne liście Jarzenicy strukturą przypominają płatki kwiatów. Właściwe kwitnienie odbywa się raz na kilka miesięcy niezależnie od pory roku. Wówczas roślina pokrywa się dużymi, kielichowatymi kwiatami wabiącymi zamieszkujące jaskinie owady i małe zwierzęta. Owoce są niewielkie, o cienkiej, szarej skórce oraz słodkim zapachu i lekko kwaskowym smaku.
Sok i liście zamknięte w szklanych flakonikach są cenionym przez podróżników przenośnym źródłem światła. Sproszkowana kora stosowana bywa w kulinariach dla nadania potrawie niezwykłego blasku, zwykle dotyczy to napojów. Natomiast z owoców robiony jest w Amarth świecący bladym blaskiem likier 'Duch Gór'.

3. Sposób przechowywania:
Wszelkie elementy rośliny należy przechowywać w szczelnych pojemnikach wypełnionych czystą wodą w zupełnym odcięciu od zewnętrznych źródeł światła. Dodanie alkoholu oraz suszenie osłabia siłę luminescencji, lecz zarazem wydłuża czas nim roślina zgaśnie zupełnie.

4. Trwałość:
W formie nietkniętej, przechowywana w odpowiednich warunkach może wytrzymać nawet dwa lata.

Sekrety Podziemi, pióra Vennair Sevanit, Mistrzyni Zielarstwa i Alchemii Zakonu Wiedzy

Autor: Ahrimaar

Wróć do strony głównej