Krwiośnieg Skalny (Słodzica)

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina przyprawowa

2. Opis:
Krwiośnieg Skalny, zwany powszechniej Słodzicą, ma spore walory wizualne. Występuje dość powszechnie w Górach Południowych, wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco chłodno. Rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, pnąc się po skalnym podłożu.
Jest rośliną pnącą wyróżniającą się wielkimi biało-szkarłatnymi kwiatami, pojawiającymi się trzykrotnie do roku. Srebrzyste liście gęsto porastają gruby, biały, rozkrzewiający się pęd. Kwitnienie trwa około miesiąca, a rolę zapylaczy pełnią małe zwierzęta. Kwiat ma słodkawy, lekko miodowy zapach, który nasila się po wysuszeniu. Owoce są białe i skórzaste, pełne aromatycznego miąższu, z którego robi się najczęściej powidła i soki. Poza owocami, roślina rozmnaża się przez rozłogi, a co kilka lat w najcieplejszej części roku także poprzez rozmnóżki, powstające na brzegach niektórych liści.
Leczniczych właściwości nie ma żadnych, lecz jej rola jest niepomiernie ważniejsza od leczenia. Siłą Krwiośniegu jest smak.
Jak nazwa wskazuje, Słodzica jest słodka. Jej pędy, liście i korzenie pełnią rolę słodzącą i konserwującą. Powszechnie stosuje się ją więc do poprawiania smaku napojów i potraw, kandyzowania oraz doprawiania wypieków.
Ponadto, mielony korzeń poza smakiem także żeluje i zagęszcza płyny w zależności od jego ilości dodanej do potrawy. Stanowi zatem bazę do najróżniejszych syropów, dżemów, marmolad, konfitur, powideł oraz galaretek.
Odpowiednio spreparowany kwiat jest przyprawą nie tylko słodzącą, ale i aromatyczną. Świeży, poza funkcją ozdobną, stanowi także podstawowy składnik jednego z tradycyjnych amarthyjskich deserów.

3. Sposób przechowywania:
Po umiejętnej preparacji, suszony oraz proszkowany, a także w postaci wszelkiego typu naparów, soków i wytłoczyn.

4. Trwałość:
Przechowywany w szczelnym pojemniku, bez dostępu światła w formie niezmielonej wytrzymuje około roku. Zmielenie skraca ten czas o połowę.
Korzenie wykazują się największą trwałością i można je przechowywać nawet dwa lata, bez strat w smaku.
W formie płynnej Krwiośnieg Skalny wytrzymuje do trzech lat.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Do organizmu dostarcza się ją poprzez konsumpcję.

źródło: Vikro Słodnik, Mistrz Zielarstwa Zakonu Wiedzy
„Zielnik kulinarny”

Autor: Ahrimaar

Wróć do strony głównej