Krzew gorejący (Dyptam jesionolistny)

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Dyptam to bylina bardzo ozdobna, mrozoodporna, osiągająca spore rozmiary (nawet 100 cm wysokości). Pędy są wyprostowane, sztywne, osadzone są na nich ciemnozielone liście, kształtem przypominające listowie jesionu, co zostało podkreślone w nazwie rośliny. Na wiosnę ukazują się kwiaty, tworzące duże, groniaste kwiatostany. Kwiat jest pięciopłatkowy, przy czym trzy płatki skierowane są do góry, a dwa w dół. Barwa ich jest biała bądź różowawa z ciemnymi żyłkami. Bylina pachnie pięknie, cytrusowo i rześko. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w formie torebek, zawierających czarne oraz kuliste nasiona. Gdy osłona wyschnie, wówczas z trzaskiem pęka, a zawartość wyrzucana jest na znaczne odległości.
Charakterystyczne, ciemne żyłki na płatkach produkują przeźroczystą wydzielinę, która w bardzo ciepłe dni potrafi samoistnie zapalić się, wywołując krótkotrwałe, zielonkawe iskrzenie - stąd też popularna nazwa. Ta sama wydzielina w kontakcie ze skórą tworzy silne poparzenia w czasie okresu wiosny i lata pod wpływem ciepła ciała.
Sama bylina rośnie praktycznie wszędzie, choć większe jej skupiska obserwuje się na terenach o klimacie raczej chłodnym. Jednak z racji swej ozdobności, krzew gorejący chętnie adoptuje się w ogrodach zarówno tych celowo zakładanych, jak i dzikich.

3. Sposób przechowywania:
Wydzielina zbierana w okresie kwitnięcia i wzrostu płatków musi być przechowywana w szczelnie zamkniętym pojemniku, z dala od źródeł światła.

4. Trwałość:
Ścięte nisko pędy, pozbawione liści i przechowywane w charakterze ozdobnym utrzymują się w wodzie do miesiąca. Podobnie przeźroczysta wydzielina, która przechowywana w odpowiednich warunkach przez taki sam okres czasu zachowuje swe właściwości. Nasiona potrafią przetrwać do trzech lat w zasuszeniu.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Poprzez potarcie lub dotknięcie skóry.

Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu: Roślina ma właściwości toksyczne. Znaczy to tyle, że wydzielina znajdująca się na płatkach uczula (pod wpływem ciepła), tworząc oparzenia, bąble i trudno gojące się rany.

6. Czas, po jakim zaczyna działać:
natychmiast po kontakcie ze skórą.

6.1 Antidotum:
natychmiastowe przemywanie dotkniętego obszaru czystą, zimną wodą.

Autor: Áyëron

Wróć do strony głównej