Człowiek

Ostatnia edycja: 2020-08-14 16:57:04

1. Wygląd


Najczęściej to właśnie do Ludzi przyrównuje się inne rasy. Kształt głowy i twarzy może nieznacznie odbiegać od owalnego i określać indywidualne cechy jednostki. Na twarzy dorosłych mężczyzn pojawia się zarost. Poza głową owłosienie jest znacznie ograniczone. Włosy mogą przybierać różne kolory: siwe, blond, rude, brązowe, czarne ze wszystkimi ich odcieniami. Wszelkie wykraczające poza ten kanon są  wynikami zabiegów alchemicznych lub innych upiększających, obserwowanych szczególnie u kobiet. Tęczówki oczu również mają ograniczone spektrum kolorystyczne: niebieskie, zielone, brązowe. Kształt oczu, nosa, ust i reszty twarzy jest bardzo zróżnicowany i zauważa się skłonność do dziedziczenia tych elementów po rodzicach.
Kobiety i mężczyźni, różnią się nieco budową. Mężczyzna jest bardziej umięśniony, ma szersze ramiona i ostrzejsze rysy twarzy. Kobieta na ogół jest mniej postawna, nie ma tak szerokich ramion, ale zauważalnie szersze są jej biodra.
Budowa ciała w zależności od  miejsca zamieszkania i warunków, w których przebywają ludzie może odznaczać się pewnymi charakterystycznymi cechami. Może to być nieznaczna różnica w odcieniu skóry, kształcie oczu czy nosa. Kombinacja takich cech jest typowa dla określonych rejonów, jednak nie każdy obszar kształtuje wygląd Ludzi. Migracje prowadzą do zanikania takich cech szczególnych.
Człowiek dojrzałość fizyczną osiąga około 20 roku życia i przeciętnie żyje 80 lat. Odnotowuje się jednak przypadki nawet 120 letnich Ludzi.

2. Historia

Pierwotnie wszystkie ludzkie plemiona tworzyły coś na kształt federacji, jednak ambicje jednostek pchały ludzkość dalej. Pierwszym państwem Ludzi było Imperium Vanthijskie. Powstało ono w północno-zachodnim rogu kontynentu Fallath. Od czasu powstania Imperium Ludzie, a dzięki ich powszechności i inne rasy, datują nową erę. Idąc za przykładem Imperium i inne plemiona zaczęły tworzyć na swoich ziemiach państwa wyznaczając granice, prawo oraz tworząc własną kulturę. A, że prawa i idee różniły się miedzy sobą, to zaczęło dochodzić do konfliktów przeradzających się w wojny. Pierwsze wojny Ludzi dziś odbijają się echem jedynie w legendach. Były to ponoć czasy, gdy narodzili się pierwsi herosi i bohaterowie.
Wiele można powiedzieć o Ludziach, jednak jest to rasa tak chaotyczna i zmienna, że cokolwiek się nie mówi, zaznaczyć trzeba, iż nie dotyczy to wszystkich i nawet nie większości! Nawet w czasach gdy Ludzie walczyli między sobą byli tacy którzy woleli raczej cofnąć się w cień i zachować pokój niż walczyć. Do dnia dzisiejszego niewiele się zmieniło. Może jedynie pogłębiły się podziały. Nowe rasy i zagrożenia, sprawiły, że pośród rdzennych mieszkańców tego Sferrum zasiany został lęk przed wszystkim co nieznane. Jednak mimo to Ludzie nadal pokonują wszelkie bariery pchani ciekawością świata.

3. Wskazówki dotyczące odgrywania

Charakter człowieka zależy w głównej mierze od tego co przeszedł, czego doświadczył oraz czego był (jeśli był) uczony w młodości. Przy czym nawet uczony praworządnego zachowania młodzian wyrosnąć może na mężczyznę chaotycznego który nie toleruje narzucania mu praw i ma spore trudności z ich przestrzeganiem. Tak samo jest z wyborem między charakterem dobrym, neutralnym oraz złym. Żaden człowiek nie rodzi się dobry czy zły, lecz staje taki z czasem, pod wpływem otoczenia oraz własnych wyborów.

W znacznej większości Ludzie posługują się językiem wspólnym. Mieszkańcy niektórych krain z czasem stworzyli także własne języki wywodzące się ze wspólnego (niekiedy z połączenia z językiem innej rasy). Bardziej uczone jednostki potrafią biegle posługiwać się więcej niż jednym językiem, a niekiedy nawet kilkunastoma! Z kolei pospólstwo w większości jest niepiśmienne.

Właściwie nie ma wspólnej kultury ludzkości. Jedyny element który przewija się przez wszystkie kultury będące wytworem człowieka to mity i legendy z dawanych czasów. Poza tym wszystko zależy od konkretnej grupy. Mogą więc być wyznawcami dowolnego bóstwa, lub bóstw, albo też w ogóle porzucić wiarę w potężniejsze byty na przykład na koszt wiedzy i technologii, niejako samych siebie stawiając na piedestale. Rozwinięciem tych dwóch ścieżek są Loża Rozumu oraz Kult Wiary. Różne też są tradycje i osiągnięcia różnych cywilizacji. Jedni zasłynęli więc w historii jako nieustraszeni wojownicy, inni jako naród mędrców albo też taki który wydał na świat nieprzeciętną ilość artystów. Skoro więc kultura jest tak różna jak ze stosunkiem do innych ras? Jak łatwo się domyślić różnie. Jedni chętnie zaprzyjaźnią się nawet z Drowem lub Nagiem, podczas gdy inni na widok Elfa po prostu chwycą za jakiś ostry przedmiot i ruszą tłumnie "na powitanie". Co najważniejsze nieobca jest ludziom magia. Choć urodzeni z Darem rodzą się rzadko to zdarzają się pośród ludzi magowie naprawdę wybitni. Zwłaszcza mowa tutaj o pierwszych magach jeszcze z dawnych lat, którzy jeśli wierzyć podaniom i znaleziskom, znacznie przewyższali talentem swych potomków, pozostając niejednokrotnie niedoścignionym wzorem.

Za doskonałe przykłady posłużyć mogą tutaj kultury różnych państw jak na przykład Imperium Vanthijskie czy Ostwald.

Wróć do strony głównej