Lewitek Paskudnik

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina (grzyb)

2. Opis:
Lewitek Paskudnik po raz pierwszy został odkryty w Puszczy Dziwów na Wyspie Mew. Przypuszcza się, że może występować w innych rejonach Fallathanu (prastare puszcze i bory). Ten niewinnie wyglądający grzybek osiąga maksymalnie do 20 cm wysokości. Porasta spróchniałe, powalone i gnijące pnie wiekowych drzew. Uwielbia towarzystwo mchów i dużą wilgotność. Kapelusz o brzegu tępym i gładkim, osiąga maksymalnie 15 cm średnicy. Mieni się żywo-miedzianym odcieniem. Powierzchnia grzyba jest matowo-jedwabista, pokryta przylegającymi włókienkami. Trzon ma kształt walcowaty (u młodych okazów pełny, u dorosłych pusty), a na jego powierzchni występują czerwonawe włókienka. Miąższ twardy, o owocowej lub terpentynowej woni i ostrym, piekącym smaku. Po wyciśnięciu wydziela białe, nie przebarwiające się mleczko, wykorzystywane przez alchemików jako główny składnik mikstur lewitujących. Tylko osoby posiadające obszerną wiedzę zielarską, potrafią wybrać odpowiedni moment na jego zebranie. Tuż przed wysypem zarodników, w okresie późnej jesieni, odcina się Lewitka przy samej grzybni, a następnie wyciska z miąższu białe mleczko przy pomocy podręcznego, kamiennego tłuczka. Gdy nastąpi wysyp zarodników, grzyb traci swoje alchemiczne właściwości kosztem lewitacji niestabilnego podłoża, na którym rośnie. Efekt ten utrzymuje się kilka dni, po czym Lewitek obumiera (około tygodnia).

3. Sposób przechowywania:
Wyciśnięty miąższ w postaci nie przebarwiającego się mleczka, należy przechowywać w szklanym, szczelnie zamkniętym słoiku i wykorzystywać jako składnik do produkcji mikstur lewitujących.

4. Trwałość:
Wyciśnięte z miąższu białe mleczko ma trwałość kilku miesięcy. Jako że jest cieczą nie przebarwiającą się, prosty test z wykorzystaniem barwnika, świadczy o jej przydatności.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Nie dotyczy.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Wypicie białego mleczka jak i zjedzenie samego grzyba, nie powoduje efektu lewitacji, nie jest też szkodliwe dla zdrowia.

Autor: Dragonias

Wróć do strony głównej