Ciemka

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina przyprawowa

2. Opis:
Spotykana na obrzeżach królestwa Romen-Doru oraz w Dolinie Szeptów w Amarth, w sezonie letnim. Lubiąca słońce, otwarte połacie pól – szybko marnieje w cieniu drzew. To delikatna roślina, wymagająca dużo uwagi przy zasiewie. Osadzona w kępce o słabych korzeniach, posiada sporej długości wąskie liście ( ok.25 cm), poprzecinane żółtymi włóknami. Łodyżka sięga 30 cm, a kończy ją włochata główka – około 3-centymetrowa. Po rozcięciu jej znajdziemy w środku gniazdo z nasionkami. Są małe, drobne i suche osiągając maksymalnie 5 mm.
Ciemka zdobyła zastosowanie w dziale kulinarnym. Okazuje się bowiem, że uprażone nasionka dodane do potrawy wzbogacają ją orzechowym aromatem i posmakiem. Niezwykle intensywne, używane zarówno do ciast, jak i mięs. Utłuczone w moździerzu zaś puszczają oleisty sok, nadający się do aromatów cukierniczych.
Nazwa pochodzi o ćmy puchatej, która ją zapyla.

3. Sposób przechowywania:
Nasionka można ususzyć - wtedy przechowujemy je w szczelnie zamkniętych, chroniących przed wilgocią pojemnikach. Olejek zaś, który pozyskamy poprzez zgniecenie świeżych, również zamykamy w butelce i szczelnie korkujemy, by aromat i posmak utrzymał się jak najdłużej.

4. Trwałość:
Przy odpowiednim przechowywaniu - rok.

5. Sposób, w jaki dostarcza się do organizmu:
Konsumpcja.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Ciemka dostarcza tylko i wyłącznie walorów smakowych i zapachowych.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Od razu.

6.2 Antidotum i jego dostępność: Nie dotyczy.


Autor: Lyall

Wróć do strony głównej