Tilion

Ostatnia edycja: 2021-03-14 13:48:55

Tilion
Bóg sprawiedliwości

Rodzina: 
Potomek Athariona - Harmonijny

Domena: 
Sprawiedliwy - Tilion jest kwintesencją sprawiedliwości. Oznacza to, że każda decyzja powinna być podjęta w sposób sprawiedliwy, nawet jeśli związane jest to ze złamaniem obowiązujących zasad. Sprawiedliwość powinna być najważniejszym wyznacznikiem działań Istot. . 
Praworządny - Tilion jest bogiem spokojnym i harmonijnym, a także ceniącym zasady, gdyż mają one zapewnić sprawiedliwość na świecie i w jego domenach. 


Wizerunek: 
Wszelkie posągi czy obrazy ukazują Tiliona jako dojrzałego mężczyznę, o mocno zarysowanej szczęce i poważnej, gładkiej  twarzy. Kruczoczarne włosy sięgają do ramion. Oczy o ciemnej tęczówce, zdają się być wręcz czarne. Zdają się patrzeć przenikliwie, obserwując wszystkie Istoty na Sferrum oraz oceniając ich postępowanie. 

Jest on wysoki, postawny, odziany w skórzaną zbroję, która nie krępuje ruchów. U pasa posiada coś na rodzaj “ogona” w postaci białego materiału sięgającego do połowy łydek. Materiał przyczepiony jest po obu bokach na wysokości bioder mężczyzny, z tyłu. Drugi taki ogon zaczyna się od lewego ramienia i kończy na prawym obojczyku. Sięga połowy pleców, jest dość luźny przez co przypomina zdobienie rycerskiej zbroi. Białe są również koszula noszona pod zbroją, której części widać pomiędzy jej elementami. Rękawice są białe od góry, zaś czarne od dołu. Najczęściej pokazywany jest jako  stojąca, dumnie wyprostowana postać. Zawsze stoi twarzą do obserwatora, z wysuniętą prawą stopą. Lewą dłoń ma opartą na długim, półtoraręcznym mieczu, którego ostrze wbite jest w ziemię. W prawej dłoni trzyma wagę, na szalach, której stoją szalki. Waga w równowadze symbolizuje sprawiedliwość.

Symbolika:
- Waga - Jest ona najprostszym i najbardziej znanym symbolem wiary. Odzwierciedla ona sprawiedliwość jaka musi zostać zachowana na świecie. Najczęściej przedstawiona jest prosto, surowo - bez zdobień, drogich klejnotów. Wszelkie ubogacenia są bowiem postrzegane jako niepotrzebne i zwodnicze. Ważna jest prostota przekazu, tak by wyznawcy kroczyli odpowiednią ścieżką co jednak - niestety - nie zawsze jest możliwe.

- Wilk - Jest symbolem siły i hierarchii.. To wokół symbolu wilka są zbudowane zakony, ugrupowania wyznawców Tiliona - jest ona prosto mówiąc silna jak wataha wilków.

- Sowa - Jest cichym obserwatorem świata, oczami Tiliona. Z ukrycia bóg obserwuje świat, dlatego bardzo ciężko dojrzeć jego działanie co niestety przekłada się na liczbę wyznawców. Sowa jest również symbolem mądrości, jaka jest  cechą Tilion. 

Hierarchia:
Praktyka zrzeszania się:
Wszelkie zrzeszenia nazywa się zakonami. Tworzą je  wojownicy i skrytobójcy. Siedziby zakonów są bogate i rozległe. Osoby u władzy nazywa się wielkimi mistrzami, pod nimi natomiast jest trzynastu radnych - dziewięciu wojowników i czterech skrytobójców. Pomagają oni utrzymać wielkiemu mistrzowi zakon w ryzach, ponieważ z reguły zrzeszają one setki, tysiące członków. W świątyniach znajdują się jedyni “magowie”, kapłani. Są oni przeszkoleni jako uzdrowiciele, opiekują się świątyniami i głoszą boskie słowo. Poniżej są już tylko wierni.

Praktyka: 
Zasady wiary:
Cały święty regulamin opiera się na głównym symbolu Tiliona, a więc wadze. Decyzje powinny być zawsze sprawiedliwe.Według wierzenia mniej wtajemniczonych istot, postrzega się to jako znak dobroci bóstwa. Jest to spowodowane myśleniem, że na świecie jest już tyle zła iż zwyczajnie ciągle działa on w “dobrej sprawie”. Chociaż nie zawsze sprawiedliwość jest równa z dobrocią, czy trzymaniem się zasad.

Święta:
Kryształowa przysięga - Święto to obchodzi się w dzień, w którym wstąpiło się do danego zakonu - również jako zwykły wierny. Uznaje się ten dzień za dzień wolny, w którym należy skupić się na przemyśleniach, przekalkulowaniu swojego życia i tego czy jest ono zgodne ze świętymi regułami. Nie jest to dzień biesiadny, a raczej samotny, poświęcony modlitwie i rozważaniom..
Święto pamięci (5 Festyar) - Święto, w którym wierzący skupiają się na mogiłach zmarłych kompanów. Nie odwiedza się mogił rodzin, chyba że dany członek rodziny również był wierzącym. Na grobach nie zostawia się żadnych podarków ani świec, uważając, że to mogłoby przyciągnąć ajhos z powrotem, powodując zemstę złych duchów. Wspomina się jedynie zmarłego i modli przy grobach o spokój dla nich.


Obrzędy:
Konsekracja (13 Sakhal) - Jest to obrzęd coroczny, o stałej dacie. Podczas tego dnia kapłani na nowo święcą kaplice, co ściąga do nich wiernych. Jest to święto, w którym wyznawca samą obecnością pokazuje szacunek i wiarę w bóstwo, kapłan natomiast święci kaplicę po czym następują standardowe modlitwy.


Nominacja (24 Penhari) - Coroczny obrzęd zaprzysiężenia składu rady, która wybierana jest spośród najbardziej zasłużonych członków zakonu. Jedna osoba może być wybierana nawet każdego roku, o ile nie osiądzie ona na laurach i nadal będzie przestrzegała wszelkich reguł zakonu i boga.


Ostatnia droga - Obrzęd praktykowany na zmarłych członkach zakonu. Ciało składa się do mogiły, jednak przedtem odbywa się spotkanie przy kaplicy. Jest ono jednak nocne, nie zapala się na nim świec. Ma to zapewnić spokój ajhos zmarłego, ciszę i mrok by mógł on podążyć za Tilionem ku dalszej służbie.


Relikwie i święte miejsca:
Relikwie: 
Nefaris - Rzekome ostrze, które na wizerunkach jest bronią Tiliona. Według legend kiedyś miał on bowiem dwa miecze. Nefaris jest uznane za istniejące, ale i zaginione. Ponoć znajdowało się w głównej świątyni Tiliona, którą jednak zniszczono podczas jednego z konfliktów na świecie. Jego zniknięcie uznano za gniew boga, za dowód na to, że nie uważał ich za godnych relikwii. 


Święte miejsca:
Świątynie Tiliona są budowlami skromnymi, surowymi, ascetycznymi.  Potężne, budowane na planie koła lub kwadratu, które uznawane są przez wiernych za figury doskonałe. Jest to po prostu  główne pomieszczenie, z ołtarzem i figurą boga w centralnym punkcie. Z głównej sali zawsze są wyjścia na dziedziniec i do kapłańskich komnat. Wszystkie zabudowania również cechują  się skromnością, kapłani bowiem uważają bogactwa za mogące sprowadzić jednostkę ze ścieżki sprawiedliwości i zakłócić trzeźwą ocenę świata, sytuacji.
Figury boga są wszędzie podobne.. W świątyniach są one wysokie pod sufit, u stóp której rozstawione są jedynie zapalone świece. Nie składa mu się darów. Na ołtarzach wierni zostawiają datki dla zakonu. Są to: broń, żywność, produkty, pieniądze, kosztowności, materiały. Również tak wygląda to w przydrożnych kapliczkach, z tym że okoliczni mieszkańcy często zostawiają tam  chleb, wodę czy też inne skromne podarki. Składane są na miarę ich możliwości.

 

Autorka: Wilk

Wróć do strony głównej