Ajolla (senniczek, sennik)

Ostatnia edycja: 2015-03-05 13:38:57

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Ajolla to roślina niskopienna, płożąca, przypominająca niemal do złudzenia poprzez kształt liścia krzak dzikiej, leśnej borówki. Lubi miejsca nasłonecznione, suche, przewiewne. Kwitnie na wiosnę, owoce dojrzewają do jesieni, przybierając barwę od czerwieni, do ciemnego fioletu. Różnice między ajollą a borówką są widoczne zarówno w okresie kwitnienia (kwiaty sennika są niebieskie jak u niezapominajki), oraz w czasie owocowania (owoce tej rośliny od chwili rozwinięcia się, są podłużne, niczym miniaturowe ogórki). Są suche, pod skórką kryją się dwie do trzech pestek koloru brązowego. Dopiero gdy owoc dojdzie do swej ostatecznej barwy, w okresie jesiennym – staje się soczysty, mięsisty i lekko słodkawy.
Same owoce nie mają żadnych efektów ubocznych. Dopiero nasiona, odpowiednio spreparowane na olej lub proszek – przynoszą na używającego senne wizje, nie mające nic wspólnego z wizjami wieszczów. To raczej narkotyczne działanie zawartych w nasionach alkaloidów. Podawany w dużych dawkach, lub często – silnie uzależnia, a w konsekwencji prowadzi do śmierci.

3. Sposób przechowywania:
owoce można zbierać praktycznie od chwili pojawienia się. Przechowywać je można zarówno w przewiewnym naczyniu (koszyk), lub też dzbanie, garnku. Nie ma żadnych ograniczeń. Nasiona, potrzebne do produkcji oleju i do proszku wymagają jednak trzymania w naczyniu suchym, bez dostępu do wilgoci. Olej z nasion ajolli źle reaguje na nasłonecznienie, więc wymagane jest przechowywanie go w zaciemnionym miejscu.

4. Trwałość:
Sam krzak sennika „dożywa” do lat 20. owoce można przetworzyć zaraz po zerwaniu (zależnie od przetworu i sposobu przechowywania, dżem, sok, kandyzacja), lub zjeść. Świeżość owoc zachowuje do tygodnia. Nasiona, przechowywane w suchym miejscu zachowują swe właściwości cały czas. Olej uzyskiwany z kilograma zmiażdżonych nasion (w ten sposób uzyskuje się około pół litra gęstego, brązowego oleju) można przechowywać do roku. Ziarna utarte na proszek zachowują swe właściwości do roku, jeśli przechowuje się je we względnie suchym miejscu.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Owoce za pomocą konsumpcji. Olej poprzez wcieranie w pachwiny, zgięcia kolan, łokci, za uchem – wszędzie tam, gdzie skóra jest najcieńsza. Proszek, wdychając dym powstały ze spalenia (wysypania proszku na żar) lub mieszając go z zielem fajkowym/innym zielem służącym do nabijania fajki. Można też podawać proszek w formie gęstej zawiesiny, zmieszanej w proporcji 1:4 (1 część ziela na 4 części wody).

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Wizje, nie do końca zrozumiałe, poprawa humoru, senność. Osoba pierwszy raz zażywająca senniczka, ma wrażenie wirowania się otoczenia, zmienności kształtów. Ma zaburzoną percepcję wzrokowo-słuchową, omamy, problemy z mową i poruszaniem się. W większych dawkach, obezwładnia używającego, otumania. Powoduje brak łaknienia. Uzależniony w konsekwencji umiera z głodu lub pragnienia, nawet o tym nie wiedząc. Pragnienie spokoju, wizji i poczucia spełnienia się jest o wiele silniejsze od podstawowych funkcji organizmu.
W małych dawkach powoduje niegroźne dla zdrowia otumanienie, ofiara staje się posłuszna, łagodna i pozbawiona własnej woli działania.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać:
Od pięciu minut do godziny. W zależności od miejsca dostarczania (skóra, płuca), poprzez ilość skończywszy na uodpornieniu (im bardziej uzależniona osoba, tym szybciej na nią działa). Ważna jest też budowa ciała – im drobniejsza, tym szybszy wpływ, potężniejsza i bardziej muskularna nieco wpływ osłabia.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Węgiel, rozkruszony na miał i podany z wodą w formie gęstej zawiesiny. Nie jest znany wpływ na istoty jaszczurowate, Eszany, Centaury i Nimfy.

Autor: Áyëron

Wróć do strony głównej