Gwieździk Almanański

Ostatnia edycja: 2015-06-28 19:28:19

1. Typ: Roślina użytkowa

2. Opis:
Gwieździk Almanański to bluszcz o niezwykłym wyglądzie i właściwościach. Charakteryzuje się cienkimi łodyżkami splecionymi ze sobą, pojedynczo skręcającymi się w spiralę. Mogą ciągnąć się kilometrami, zwykle wczepiając się w kamienie, ściany skalne oraz drzewa. Zarówno liście, jak i łodygi mają właściwości fluorescencyjne. Zależnie od temperatury, jej barwa przechodzi od ciepłych złocieni do srebrzystych błękitów. Bluszcz zakwita wiosną i jesienią - kwiaty są drobne, czarne, o przyjemnym i delikatnym, charakterystycznym zapachu. Poprzez macerowanie ich w alkoholu można uzyskać nalewkę o słodkim smaku. Liście są owalnie lancetowate, a ich żyłki wypełnia sok koloru złotego bądź srebrnego, w zależności od odmiany. Po przecięciu liścia lub łodygi można w krótkim czasie zebrać sporą ilość cieczy, którą wykorzystuje się do tworzenia barwników, farb lub niewielkich lampek, gdyż to ona nadaje roślinie poświatę. Gwieździk Almanański nie wydaje owoców.
Roślinę można znaleźć w stanie dzikim jedynie w Masywie Horyzontu i jego okolicach, gdyż tylko tam znajduje odpowiednie warunki do wzrostu. Jest w miarę odporna na działanie temperatury, światło, zmienne warunki pogodowe. Pnącza potrafią przetrwać wieki, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Gwieździk Almanański nadaje się również do hodowli, wykorzystywana jest jako dekoracja do oświetlenia wnętrz. Wówczas liście należy spryskiwać czystą wodą, gdyż szybko osadza się na nich kurz.

3. Sposób przechowywania:
Płyn w suchym i ciemnym pomieszczeniu, w szklanych, szczelnie zamkniętych słojach, a kwiaty przez macerowanie w alkoholu.

4. Trwałość:
Odpowiednio przechowywany sok może stać do 6 miesięcy, wykonany z niego barwnik do 7 lat. Sok w lampkach, wystawiony na działanie słońca może świecić do 4 miesięcy, pozostawiony w cieniu do 6 miesięcy.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Nalewki z kwiatów przeznaczone są do picia. Pozostałe części rośliny nie nadają się do spożywania.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Zjedzenie liści powoduje zatrucie pokarmowe, podobnie jak wypicie płynu pochodzącego z nich. Dodatkowo płyn powoduje zabarwienie skóry, które ustępuje po około trzech dniach. Nie zagraża to jednak życiu ani nie wywołuje większego uszczerbku na zdrowiu. Nalewki z kwiatów działają jak każdy alkohol.

6.1 Czas, po jakim zaczyna działać (jeśli dotyczy):
Zatrucie pokarmowe ujawnia się po 15-30 minutach od chwili spożycia, skóra zabarwia się po kilku minutach od zetknięcia się z sokiem.

6.2 Antidotum i jego dostępność:
Nie istnieje antidotum, przy zatruciu należy na bieżąco uzupełniać płyny. Zabarwienie skóry ustępuje samo, nie da się przyspieszyć tego procesu.

Autor: Aleyna Lenthi [9502]

Wróć do strony głównej