Dath

Ostatnia edycja: 2015-06-28 19:20:31

1. Typ: Roślina

2. Opis:
Do tej pory stwierdzono występowanie tej rośliny tylko w jednym miejscu na świecie, a mianowicie pośród szczytów Krańca Świata. Upodobał ona sobie szczególnie skaliste, ubogie w inną roślinność zbocza i osuwiska, które porasta gęsto, wczepiając się w kamień mocnymi, poskręcanymi korzonkami. Jest to roślina dwuletnia, jej ciężka, pokryta kolcami łodyga nie wyrasta wysoko ponad ziemie, często splatając się z innymi blisko rosnącymi roślinami. Tworzy przy tym swoisty, kolczasty, ciemno zielony dywan, upstrzony w porze leniej jaskrawo barwionym kwieciem. Kwiaty rozwijają się w twardych, łuskowatych łupinach i przybierają kolor intensywnego błękitu. Ich płatki są cienkie i podłużne, występują w wielkiej liczbie, wyglądem przypominając włoski.
Niektórzy stosują łodyżki i liście Dath’u w kuchni do marynowania mięs. Jednak trzeba stosować go z wyczuciem, bowiem ma on mocno goryczkowy posmak. Wartość rośliny objawia się w jego kwieciu, które po wysuszeniu i starciu, daje niebieski proszek. Po wymieszaniu z tłuszczem, stosowany jest przez górali do zdobienia ciała w czasie wojny i świąt.

3. Sposób przechowywania:
Aby barwnik jak najdłużej zachował pełnie swych właściwości, należy go przechowywać w zamkniętych szczelnie pojemnikach, w temperaturze pokojowej.

4. Trwałość:
Przechowywany w sposób odpowiedni, barwnik nadaje się do użycia w czasie do pół roku od wytworzenia.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu:
Wcieranie w skórę.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu:
Brak wyczuwalnego wpływu na organizm, barwnik z Dath'u ma jedynie estetyczne zastosowanie.

Autor: Vilmaer mac Ceorah [9306]

Wróć do strony głównej