Pischa

Ostatnia edycja: 2015-06-28 00:28:42

1.Typ:Roślina

2.Opis:
Pischa to roślina o wiotkich gałązkach, z dużymi, jasnozielonymi liśćmi, sięgającą 100 centymetrów wysokości. Liście zawierają sok, który po złączeniu ze śliną, tworzy masę doskonale nadającą się do żucia. Cienkie gałązki wypełnione są sokiem, który jest głównym składnikiem mikstur/maści, chroniących przed niektórymi pasożytami i owadami.
Najlepsze warunki do rozwoju rośliny znajdują się na wyspie Reptilii, z której to zresztą pochodzi. Jej kwiat jest bardzo mocną trucizną. Wysuszony traci tą właściwość.

3.Sposób przechowywania: 
Świeże liście należy przechowywać w pojemnikach zakrytych materiałem, by nie doszło do rozwoju pleśni wewnątrz nich. Suszone listki najlepiej trzymać w woreczkach. Jeśli zaś idzie o produkty wykonane z wykorzystaniem tej rośliny, wszystko zależy od tego co zostało z niej zrobione.

4.Trwałość:
Świeże listki, w odpowiednich warunkach, można przetrzymywać do ośmiu miesięcy.
Wysuszone mogą być przechowywane nawet do trzech lat, jeśli tylko nie pozwoli się na zapleśnienie suszu.
Kwiat po zerwaniu należy przechowywać w warunkach podobnych jak świeżą roślinę. Jednak w celu przygotowania z niego trucizny, zaleca się natychmiastowe użycie. Jego użyteczność ogranicza się do zaledwie kilku godzin od zerwania.

5.Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu: 
Roślina jest przygotowywana na rozmaite sposoby, które decydują o tym, w jakiej formie zostanie podana. Nagowie mają w zwyczaju z liści tejże rośliny parzyć herbatę. Sok z tych liści posiada właściwości bakteriobójcze i zapobiega zakażeniom oraz nadaje miętowy posmak w ustach. U niektórych Jaszczurów liście Pischy stały się rzeczą najczęściej żutą, właśnie dzięki tym właściwościom. Problemy z pasożytami oraz bakteriami ulegają zniwelowaniu. Z samych liści Nagowie mogą też przyrządzać specyficzną maść, która po zmieszaniu z wodą zaczyna się pienić, mogąc skutecznie posłużyć do dbania o higienę.
Trucizna musi być zaaplikowana doustnie, można ją na przykład dodać do wina lub wody, aczkolwiek poleca się dodawanie jej do napojów posiadających jakiś smak. Specyfik jest bezbarwny, w smaku nieco gorzki.

6.Efekt, jaki powoduje zażycie/dostarczenie go do organizmu: 
Jeśli przygotowana z myślą o dodaniu jej do herbaty, roślina pełni rolę taką, jak mięta, aczkolwiek o nieco mocniejszym smaku.
Uzdrowiciele z Reptilii korzystają także z ważniejszych właściwości zielska. Liście, po rozgnieceniu do postaci papki oraz po dodaniu do tejże papki soku z łodygi, nadają się jako komponent do różnych medykamentów. Przekonać się o tym może każdy zainteresowany alchemik, gdyż ta właściwość rośliny nigdy nie była żadną tajemnicą.
Maść tworzona przez Nagów po kontakcie z wodą zaczyna się pienić. Odpowiednie szorowanie skóry albo łusek czyni z niej pienistego zabójcę pasożytów i brzydkiego zapachu. Jest to idealny sposób na pozbycie się robactwa. Maść mogą spokojnie wykorzystywać i ssaki, gdyż nie wpływa na ich skórę w żaden niekorzystny sposób.
Kwiat, który Pischa wydaje raz do roku, jest wysoce toksyczny. Wywar ze świeżego kwiatu sprawia, że spożywająca go istota cierpiąc straszny ból, umiera przez niewydolność narządów wewnętrznych oraz ostrą biegunkę. Przypomina to tym samym efekty połykania listków i jedzenie łodyg Pischy przez ludzi i większość innych ssaków: nawet niewielkie ilości mogą wywołać bolesną biegunkę. Gady muszą skonsumować znacznie większą ilość listków/łodyg by podobnej reakcji doświadczyć.

6.1 Czas po jakim zaczyna działać: 
Maści i inne mikstury higieniczne zaczynają działać z chwilą aplikacji, zabijając bakterie i pasożyty.
Trucizna/zjedzenie liści swój wpływ na organizm objawiają po upływie doby(w wypadku trucizny) lub dwóch-trzech godzin(w wypadku zjadania liści/łodyg).

6.2 Antidotum i jego dostępność: 
Na aspekty higieniczne antidotum jest kąpiel w gnojówce lub inne mniej drastyczne formy brudzenia się.
Na truciznę sposób jest zadziwiająco prosty. Lekarstwa leczące biegunkę, poradzą sobie z tą trucizną, oczywiście jeśli poda się je nim organy wewnętrzne zaczną być niewydolne.


Autor: Aru [ID 488]

Wróć do strony głównej